Kichanie to jeden z odruchów bezwarunkowych, który występuje zwłaszcza podczas infekcji układu oddechowego czy w przypadku alergii. To wręcz podstawowy odruch obronny organizmu, który ma na celu wydalenie szkodliwych drobnoustrojów czy innych obcych ciał zalegających w nosie. Jak ostrzegają naukowcy, popularne wstrzymywanie kichania jest szkodliwe.

W trakcie kichnięcia wypluwamy z siebie wirusy i bakterie z prędkością dochodzącą nawet do 165 km/h. Zasięg takiego kichnięcia osiągnąć może nawet do kilku metrów i skutkować pokryciem wszystkiego, co znajduje się przed nami szkodliwymi drobnoustrojami.

Stąd też bardzo ważne, by pamiętać o zachowaniu higieny i zakrywaniu ust i nosa podczas kichania. Kiedy nie mamy przy sobie chusteczki, należy kichać w zgięcie w łokciu. Naukowcy ostrzegają jednak, że pod żadnym pozorem nie powinniśmy powstrzymywać kichnięcia.

Takie zachowanie, choć popularne, jest bardzo groźne dla naszego zdrowia. Zatrzymanie skumulowanego ciśnienia, które doprowadza do kichnięcia, może doprowadzić do uszkodzenia naczyń krwionośnych i żył, co poskutkuje krwotokiem. Do uszkodzonych w ten sposób naczyń krwionośnych i żył z łatwością dostają się wirusy i mikroby, które jeszcze chwilę wcześniej miały być wyrzucone z ciała.

W ten sposób łatwo można narazić się na infekcję zatok lub płuc. Jak ostrzegają więc lekarze, kiedy czujemy, że zbiera się nam na kichnięcie, nie powinniśmy się powstrzymywać. Należy jednak odpowiednio się przygotować, by zachować higienę.

...

Zobacz również