To pochłonie miliony ofiar. Świat takiej tragedii jeszcze nie widział

To pochłonie miliony ofiar. Świat takiej tragedii jeszcze nie widział Źródło:

W tym kraju od 2,5 roku toczy się jedna z najkrwawszych wojen domowych. To także teatr sporu światowych i regionalnych mocarstw, które konkurują o wpływy w regionie. Z danych ONZ wynika, że w Jemenie zginęło już ponad 10 tys. osób, w większości cywilów, a prawie 50 tys. zostało rannych. 

Chaos w Jemenie trwa praktycznie od 2011 roku, gdzie na fali tzw. Arabskiej Wiosny obalona została dyktatura Alego Abd as-Salaha. Wykorzystując porewolucyjny chaos, szyiccy rebelianci, którzy od lat walczyli o większe prawa dla tego odłamu islamu zajęli część kraju, wraz ze stolicą w Sanie. Do konfliktu dołączyły dwa regionalne mocarstwa - szyicki Iran, który wspiera militarnie szyickich rebeliantów i sunnicka Arabia Saudyjska, która popiera rząd, bombardując przy tym nieskutecznie pozycje rebeliantów, zabijając tysiące cywilów.

Kryzys humanitarny

Arabia Saudyjska wprowadziła blokadę Jemenu, co jak ostrzegają przedstawiciele Organizacji Narodów Zjednoczonych doprowadza ten kraj na skraj klęski humanitarnej. - Miliony ludzi w Jemenie mogą umrzeć z głodu, jeśli koalicja nie odstąpi od blokady - powiedział Mark Lowcock po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ, podczas którego przestawił sytuację w tym kraju. Także Human Rights Watch nie zostawia suchej nitki na saudyjskiej decyzji, alarmując, że koalicja „odsyła statki z paliwem i nie dopuszcza ratujących życie produktów”. Organizacja ostrzega też, że blokada typu jest bezprawna, ponieważ jej celem jest zagłodzenie cywilów. - To będzie wielka klęska głodu, jakiej świat jeszcze nie widział. Z milionami ofiar - dodał Lowcock. Arabia Saudyjska odpowiada, że blokada ma na celu zapobieganie przemytowi broni do Jemenu i oskarża Iran o dostarczanie rebeliantom rakiet, które ostrzeliwują pozycję sił rządowych. Twitter.com Źródło: tvn24.pl
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News