To pierwszy taki wyrok w Polsce. Drukarz ukarany za homofobię

To pierwszy taki wyrok w Polsce. Drukarz ukarany za homofobię Źródło: commons.wikimedia.com

Bezprecedensowy wyrok, który został dziś wydany przez łódzki sąd rejonowy przejdzie do historii walki z homofobią. Drukarz, który odrzucił zlecenie od organizacji LGBT został uznany za winnego.

Sprawa dotyczy zamówienia na roll up złożonego przez Fundację LGBT Business Forum. Drukarz odmówił wydruku ponieważ, jak argumentował, jego firma "nie przyczynia się do promocji ruchów LGBT".

Pierwszy wyrok w tej sprawie zapadł w lipcu 2016 roku. Wówczas Sąd Rejonowy w Łodzi uznał, że pracownik drukarni popełnił wykroczenie. Został ukarany grzywną w wysokości 200 zł. Sprawa ponownie trafiła do sądu i drukarz po raz kolejny uznany został za winnego. W uzasadnieniu wyroku sędzia Marek Pietruszka podkreślił, iż pracownik kierował się "negatywnym postrzeganiem osób LGBT".

 - Ten wyrok to wielkie święto równości. Potwierdza, że nigdy nie można powoływać się na zasadę swobody działalności gospodarczej w celu uzasadniania dyskryminowania wybranych grup osób. Takie zachowanie nie możne korzystać z ochrony przez państwo – komentuje wyrok adw. Paweł Knut z Kampanii Przeciw Homofobii.

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News