Obecnie nagrania ze znanej już, chyba wszystkim restauracji „Sowa i Przyjaciele” są niezwykle często wykorzystywanym narzędziem przez polityków Prawa i Sprawiedliwości. Nie omieszkali oni nawet nagrodzić jednego z inicjatorów głośnej afery.

Obecnie wiadomo, że za zamontowaniem podsłuchów w restauracji stał biznesmen Marek Falenta, który w 2016 roku został skazany na 2,5 roku więzienia. Co oczywiste nie działał jednak sam.

Media donoszą, że jeden z funkcjonariuszy, który brał udział w akcji, właśnie awansował na stanowisko szefa stołecznej delegatury. Komentatorzy nie mają złudzeń, że jest to nagroda właśnie za udział w aferze podsłuchowej.

Biznesmen przekazywał funkcjonariuszowi informacje, które sam poznawał dzięki podsłuchom podrzucanym przez kelnerów w restauracjach – relacjonuje anonimowo jeden z innych uczestników akcji.

Informacje, które przekazywał Falenta, trafiały do specjalnej komputerowej bazy danych o nazwie „System Meldunków Informacyjnych”, gromadzącej wszystkie zdobywane przez służbę informacje. Samemu Markowi Falencie nadano też kryptonim „Prefekt” i status „osoby informującej”.

To niższy status niż tajnego współpracownika, któremu regularnie płaci się za przekazywane wiadomości. Zarazem komuś o statusie TW sama służba bardziej ufa niż „osobie informującej – zdradza jeden z funkcjonariuszy CBA.

źródło: tvn24.pl

...

Zobacz również

Ile aut ma Beata Kempa? Kto by pomyślał! Prześwietlamy sekrety majątkowe polityków