To Niemiec, Rosjanin i Żyd zniszczyli mural powstańców warszawskich

To Niemiec, Rosjanin i Żyd zniszczyli mural powstańców warszawskich Źródło:

Jakiś czas temu informowaliśmy o zniszczeniu powstańczego muralu na ścianie Polskiego Domu Narodowego "Warsaw" na Greenpoincie w Nowym Jorku, który został stworzony w 70. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego. Policja właśnie aresztowała jednego z trzech wandali, którzy zdewastowali mural. To mężczyźni pochodzenia żydowskiego, niemieckiego i rosyjskiego.

 
Pierwszym zatrzymanym jest 22-letni Jared W. Do schwytania mężczyzny doszło 11 lutego na Brooklynie. Akcja była prowadzona przez oddział nowojorskiej policji zajmujący się przestępstwami na tle nienawiści rasowej. Śledczy znają już personalia pozostałych dwóch grafficiarzy, więc ich zatrzymanie jest tylko kwestią czasu. Nie wiadomo czy zostali wydani przez Jareda czy policja sama ustaliła ich tożsamość.
Jak podaje "Nowy Dziennik" sprawcami są trzej grafficiarze o pochodzeniu odpowiednio: rosyjskim, żydowskim i niemieckim.
Menedżer Polskiego Domu Narodowego "Warsaw" jest bardzo ucieszony z tego, że wandale zostali schwytani. Podkreśla, że ich jak najszybsza identyfikacja była "honorem" Polaków skupionych wokół Domu Narodowego. Obecnie, Polacy zabiegają  o jak największą karę dla chuliganów.
Mural zostął zniszczony 14 listopada, trzy dni po Święcie Niepodległości. Grafficiarze kompletnie zdewastowali mural malując na nim bazgroły i zamazując twarze powstańców. Wciąż nie wiadomo co kierowało trójką grafficiarzy.
Twórca muralu Grzegorz Fryc zapewnia, że wiosną odbuduje zniszczone dzieło.
źródło: dziennik.com
Foto: WOJTEK MAŚLANKA/NOWY DZIENNIK
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News