To może brzmieć jak żart, jednak nim nie jest. Zostało zatwierdzone nowe prawo, które ma wejść w życie. Koniec z plastikowymi torebkami.

Mieszkańcy Kenii, którzy będą produkować, sprzedawać lub po prostu używać plastikowych toreb muszą się liczyć z grzywną nawet 40 tyś. dolarów – ok. 145 tyś zł – lub karą do 4 lat pozbawienia wolności. Nowe prawo ma na celu ograniczenie zanieczyszczenia środowiska tworzywami sztucznymi. Tym samym Kenia dołącza do pozostałych 40 innych państw, które wprowadziły na swoim terenie podobne zasady. Wcześniej były one opodatkowane lub częściowo zakazane m.in. w Chinach we Włoszech czy Francji.

„Independent” informuje, że plastikowe reklamówki nie ulegają rozkładowi i są szkodliwe dla środowiska. Poza tym, torby te częściowo trafiały do oceanu i były śmiertelnym zagrożeniem dla żyjących w wodzie organizmów. Materiał ten często zjadany jest przez ptaki morskie, trafia do żołądków wielorybów i delfinów co doprowadza do późniejszej śmierci zwierząt.

Minister środowiska Kenii informuje, że początkowo kary będą rozpowszechniane wobec producentów i dostawców, ale zapisy w ustawie pozwalają policji interweniować, nawet kiedy zobaczą osobę idącą z takową reklamówką.

...

Zobacz również

12 szokujących faktów o śmierci, które zmrożą ci krew w żyłach