Chociaż na pierwszy rzut oka broń ta wygląda jak rekwizyt z planu Gwiezdnych Wojen, tak naprawdę stanowi część najnowszego wyposażenia amerykańskiej armii. Pierwsze na świecie tego typu działo laserowe jest dużo bardziej precyzyjne, szybsze oraz zdecydowanie tańsze w użyciu od tradycyjnej broni. Nic więc dziwnego, że przedstawiciele wojsk USA bardzo chętnie się nim chwalą.

– To nie jest niszowa broń, jak inne używane przez wojsko, które mogą być stosowane tylko przeciwko naziemnym lub tylko powietrznym celom. Laser jest wielofunkcyjny – opowiedział o działku Christopher Wells, kapitan wyposażonego w nie statku USS Ponce.

Największą zaletą broni jest przede wszystkim szybkość jej użycia – strzela 50 tysięcy razy szybciej niż Międzykontynentalny Pocisk Balistyczny.

– Działo wypuszcza ogromną ilość fotonów w cel. (…) Nie martwimy się o wiatr, nie martwimy się o zasięg ani nic innego. Możemy też zaatakować z prędkością światła. Działo operuje w niewidzialnej części spektrum elektromagnetycznego, więc nie widać promienia, nie wydaje też żadnego dźwięku. Jest kompletnie ciche i niesamowicie skuteczne w tym, co robi – wytłumaczył mediom Cale Hughes, oficer systemu broni laserowych.

Dodał także, że koszt stworzenia samego działka to około 40 mln dolarów, jednak pojedynczy strzał kosztuje jedynie około dolara.

Na razie broń służy głównie do walki z coraz bardziej popularnymi w wojsku dronami. W przyszłości ma jednak stać się naprawdę niebezpieczną bronią przeznaczoną do niszczenia pocisków balistycznych.

...

Zobacz również