W pewnym podręczniku do religii zawarto krzyżówkę, w której jedna z odpowiedzi jest dyskusyjna. Chodzi o pytanie „Kto wydał Jezusa?”, a odpowiedź Judasz nie pasuje do rozwiązania. 

W podręczniku do religii „Kto spożywa moje ciało ma życie wieczne” przeznaczonym dla trzecioklasistów zwarto wiele ćwiczeń w formie zabawy. Jedną z nich są krzyżówki. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie odpowiedź na pytanie „kto zabił Jezusa?”. Okazało się, że nie chodzi o Judasza tylko o Żydów.

Całą sprawę zgłosiła matka i dziennikarka Joanna Szulc, którą zaniepokoiła praca domowa córki. Według niej dziecko w tym wieku bardzo emocjonalnie podchodzi do sprawy i takie uogólnienia mogą mieć ogromny wpływ na postrzeganie przez nie świata.

Sprawa została zgłoszona do episkopatu, który obiecał, że w następnych wydaniach krzyżówka zostanie poprawiona. Natomiast odpowiedzialność za całe zamieszanie ponoszą recenzenci podręcznika. Sprawa jest o tyle poważna, iż w dokumentach soborowych jest bezpośrednio powiedziane, że nie można stosować tego typu uogólnień.

krzyzowka

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu o polityce i społeczeństwie :

wk źródło: tvn24.pl

...

Zobacz również

Zobacz również