Triumf Unii Europejskiej. Premier Morawiecki poniósł porażkę, poszedł na kompromis. Szef polskiego rządu po raz pierwszy w nowej roli udał się do Brukseli, gdzie rozpoczął się właśnie dwudniowy szczyt Unii. Ma się tam spotkać między innymi z szefem Rady Europy Donaldem Tuskiem, z którym niegdyś ściśle współpracował jako jego doradca. 

Premier Mateusz Morawiecki poszedł dzisiaj na kompromis z Brukselą. Poszedł na ustępstwa w sprawach ocieplenia klimatu. Okazuje się, że teraz Polska stanie się gospodarzem przyszłorocznej konferencji klimatycznej. Szef rządu wyznaczył Katowice jako miasto, które podejmie się organizacji tego wydarzenia. Polska obiecała, że jej postawa przy podejmowaniu kolejnych decyzji w tym temacie będzie dawała bardzo pozytywne rezultaty i wniesie nowe, konkretne pomysły.

ZOBACZ TAKŻE: Szok w Brukseli. Kolejne państwo wyjdzie z Unii

Morawiecki poszedł na kompromis, bo liczy na to, że Unia przymknie oko na działania PiS

Należy się szczególnie zastanowić, dla kogo ten kompromis jest korzystny. Premier zgodził się zorganizować konferencję klimatyczną, która zostanie sfinansowana z pieniędzy podatników i oświadczył, że Polska będzie zgadzać się ze stanowiskiem Unii. Korespondentka radia RMF FM Katarzyna Szymańska-Borginon uważa, że chodzi o coś więcej. Według dziennikarki szef polskiego rządu poprzez taką postawę wysyła sygnał do Brukseli, że jego rząd liczy na pewne ustępstwa np. w sprawie zmian w ustawie o sądownictwie w zamian za to, że oni ustąpią w sprawach klimatu.

Europa sceptyczna wobec planu Morawieckiego

Polityczna strategia Morawieckiego w Unii Europejskiej może jednak nie zdać sprawdzianu. Wydaje się, że obecna sytuacja w Polsce posunęła się już o wiele za daleko i najprawdopodobniej Komisja Europejska wystąpi z wnioskiem do Traktatu UE i nałoży na Polskę wysokie sankcje.

– Mamy wspólną platformę porozumienia z Polską, jeśli chodzi o klimat. Widać, że możemy się porozumieć nawet w tak trudnych sprawach, ale to nie zmienia naszej oceny praworządności w Polsce” – powiedział europejski dyplomata w rozmowie z Katarzyną Szymańską-Borginon.

Źródło: RMF FM

ZOBACZ TAKŻE: Polska zamarła. Morawiecki OFICJALNIE przyznaje, że będzie…

Jakie wykształcenie ma Morawiecki? Imponujące! Oto 10 interesujących faktów na jego temat


Internauci komentują zmianę premiera. Jest ostro! [MEMY]

...

Zobacz również