Rodzina królewska w Wielkiej Brytanii pełni funkcję reprezentatywną. Prerogatywy monarchy są w praktyce fasadowe. Dlatego też coraz więcej osób kwestionuje słuszność brytyjskiego ustroju. Krytykują go nawet sami członkowie rodziny królewskiej.

Po śmierci królowej Elżbiety II tron odziedziczyć powinien jej syn. Problem polega na tym, że książę Karol nie jest ulubieńcem Brytyjczyków. Chętniej zobaczyliby oni na tronie jego syna – Williama. Konwenans wymaga jednak pewnej konkretnej kolejności. Jako pierwszy, tron dziedziczy zawsze pierworodny syn. Nawet, jeżeli ma ku temu bardziej kompetentne rodzeństwo.

Karola na tronie nie chcieliby zobaczyć nie tylko Brytyjczycy ale.. i sam zainteresowany. Ostatnio w świat poszła informacja o tym, że żaden z członków rodziny królewskiej nie jest zainteresowany trwaniem monarchii.

Nie wydaje mi się, ale wypełnimy naszą służbę w odpowiednim czasie – odpowiedział na pytanie o to, czy ktokolwiek w Rodzinie Królewskiej chce zasiąść na tronie, książę Harry.

W Wielkiej Brytanii nie brakuje środowisk opowiadających się za zniesieniem monarchii. Jedną z nich są Republikanie. Słowa księcia Harrego są dla nich ważkim argumentem.

Jeśli to, co mówi książę Harry jest prawdą, to potrzebujemy narodowej dyskusji o zakończeniu monarchii. Potrzebujemy głowy państwa, która przejawia wolę rządzenia – piszą w odezwie Republikanie.

Jednak najsłynniejszym oponentem monarchii jest Jeremy Corbyn. Szef Partii Pracy obnosi się ze swoimi poglądami. Podczas inauguracji nowego parlamentu nie wykonał tradycyjnego ukłonu przed Elżbietą II. Odmawia również śpiewania hymnu, który kończy się słowami: „Boże, chroń Królową”.

Formalnie Elżbieta II jest głową 16 państw. Najwięcej przeciwników ma poza Wielką Brytanią. Sondaż New Zealand Republic wskazuje, że 59% obywateli kraju opowiada się za zmianą systemu politycznego. Podobne nastroje panują w Kanadzie. Większość jej obywateli chciałaby zerwać relację z Wielką Brytanią w jej obecnej formie.

źródło: TVN24

...

Zobacz również