Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji domaga się rozszerzenia ochrony prawnej na wszystkie symbole patriotyczne. To konsekwencje ostatnich kontrowersji związanych ze sprzedażą przez firmę sprzątającą kijów bejsbolowych z motywami powstańczymi i Polski Walczącej.

Jak informowaliśmy wcześniej, jedna ze szczecińskich firm rozpoczęła sprzedaż kijów bejsbolowych z nadrukowanymi wizerunkami Powstańców Warszawskich, Małego Powstańca, znaku Polski Walczącej oraz husarii. Zaskakujące jest to, że firma zajmuje się czyszczeniem elewacji i pomieszczeń, a jedynym produktem jaki sprzedają są wspomniane kije.

Po tym gdy informacja o „patriotycznych” kijach bejsbolowych przewinęła się przez media, zainteresowało się tym Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz prokuratura, która bada sprawę pod kontem znieważenia znaku Polski Walczącej (jest on pod prawną ochroną).

Dodatkowo resort spraw wewnętrznych domaga się rozszerzenia ochrony prawnej na inne symbole patriotyczne, w tym m.in. te kojarzone z Powstaniem Warszawskim i Powstańcami.

 – Działalność handlowa w tym przypadku przyjmuje formy daleko odbiegające od zasad godnego upamiętniania tych symboli. Dlatego też pod rozwagę poddaje zasadność dokonania zmian ustawowych w tym zakresie, aby ochroną oraz czcią i szacunkiem objęte mogły być również inne symbole związane z Powstaniem Warszawskim i Powstańcami Warszawskimi, czy też w szerszym ujęciu – napisał wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński w specjalnym liście do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro.

W efekcie cała odzież patriotyczna i gadżety, zawierające prawnie chronione symbole, mogą zniknąć z polskiego rynku.

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu:

bh, źródło: metrocafe

...

Zobacz również