To koniec wypłat, jakie znamy. Morawiecki będzie kontrolował nasze pensje
Wiadomości Pikio - 10 Kwietnia 2017

To koniec wypłat, jakie znamy. Morawiecki będzie kontrolował nasze pensje

Jak przekonuje minister rozwoju i finansów, Mateusz Morawiecki, znalazł niesamowity sposób na ograniczenie szarej strefy. Już zapowiedział zmiany w Kodeksie Pracy, które pozwolą polskim władzom na walkę z nią. Jest jednak drugie dno pomysłu ministra.

Ministerstwo Rozwoju na czele z Morawieckim szykuje prawdziwą rewolucję w prawie pracowniczym. Resort nie chce już, by Polacy otrzymywali wynagrodzenia w gotówce. Ministerstwo przekonuje, że taka płatność "to domena szarej strefy", która pozwala jej się rozwijać. Zgodnie z nowym pomysłem wszyscy zatrudnieni mieliby wypłatę otrzymywać na konto bankowe. To sposób rządu na walkę z nieoficjalnym zatrudnieniem. - Wprowadzenie regulacji zmniejszającej rolę gotówki w gospodarce na rzecz płatności elektronicznych może przyczynić się do ograniczenia szarej strefy - czytamy w uzasadnieniu projektu. Ograniczenie szarej strefy to jedno. Z drugiej strony, jeśli wszyscy Polacy dostawaliby przelew, zamiast banknotów do ręki, łatwiej byłoby kontrolować ich zarobki. Ministerstwo samo zresztą podkreśliło w uzasadnieniu, że "płatności gotówkowe, w przeciwieństwie do elektronicznych, nie pozostawiają śladu, umożliwiając ukrycie transakcji". Ślad po przelewie pozostaje i można go doskonale zbadać i wykazać, kto od kogo i ile dostał. Ministerstwo Rozwoju nie mówi tego wprost, ale wprowadzenie zmian w Kodeksie Pracy umożliwi totalne monitorowanie zarobków Polaków.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News