Od zmiany władzy Wielkiej Orkiestrze Świętej Pomocy nie jest po drodze z rządzącymi. Do tego stopnia, że finał WOŚP nie będzie już dłużej transmitowany w narodowej telewizji.

TVP transmitowało wielki finał Orkiestry Świątecznej Pomocy od ćwierć wieku.  To jednak koniec z tą tradycją. Jak można przeczytać w oficjalnym komunikacie Jurka Owsiaka, od teraz finał będziemy oglądać na TVN.

Już nie Narodowa.

Ogłosiliśmy dzisiaj nadawcę 25. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Będzie to kanał telewizyjny TVN w całej swojej programowej ofercie. Będziemy na satelicie, będziemy na „ziemi”, będziemy też w newsach i w rozpisce całodziennego programu.

Okazją do komunikatu było bicie rekordu Guinnessa w jednoczesnej resuscytacji krążeniowo-oddechowej prowadzonej przez jak największą ilość osób. Już po raz czwarty zaprosiliśmy ludzi z całej Polski do wzięcia udziału w tej akcji. Tym razem wypełniliśmy wszystkie potrzebne formularze i zgłosiliśmy rekord do Księgi Guinnessa. Poprzedni należał do Niemców – ponad 11 tys. uczestników, a my zgłosiliśmy ich ponad 85 tys. Teraz nastąpi wielkie liczenie, wypełnianie formularzy z blisko 900 miejsc, w których bity był rekord. Super atmosfera wśród uczestników warszawskiego wydarzenia pod Pałacem Kultury i Nauki, większość to dzieciaki ze szkół podstawowych, które od wielu lat przyjeżdżają do nas na Finał WOŚP, aby pokazywać swoje umiejętności. Wszyscy byli kolorowi, pełni gwaru i tworzyli niesamowicie pozytywną atmosferę w wielkim namiocie, gdzie biliśmy rekord. Byli też dorośli ze współpracujących z nami firm – UPS i Volkswagen Polska. To także konkretny dowód na to, że nauka pierwszej pomocy trafia pod różne adresy z korzyścią dla wszystkich.

W namiocie nie mieliśmy żadnych logotypów Ministerstwa Edukacji Narodowej i temu podobnych, chociaż wydawałoby się naturalnym, żeby tam były, bo program jest realizowany w niemal wszystkich polskich szkołach podstawowych. Niestety od niemal samego początku, czyli od blisko 12 lat, Ministerstwo nie wykazuje większego zainteresowania jakąkolwiek współpracą z nami w tej dziedzinie. Mimo że ponosimy wszystkie koszty i uważamy, że taka działalność jest idealna dla organizacji pozarządowej i przez te 12 lat zapewniliśmy programowi ciągłość i ogromną skuteczność.

Podczas akcji bicia rekordu ogłosiliśmy także temat 25. Finału WOŚP – w tym roku zagramy dla ratowania życia i zdrowia dzieci na oddziałach ogólnopediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorom. Od tego momentu już można rejestrować sztaby i rozpoczynać współpracę z Fundacją przy organizacji Finału WOŚP.

Na koniec zostaje nam ogromna satysfakcja, że poderwaliśmy tak dużo ludzi do bicia rekordu. Cieszymy się, że Program „Ratujemy i Uczymy Ratować” od tylu lat jest prowadzony wzorcowo, a każda wydana złotówka zwraca się w ratowaniu życia ludzkiego. Posiadane umiejętności zwiększają szanse uratowania poszkodowanego nawet o kilkadziesiąt procent. Ta cała zadyma odbyła się w wielkim namiocie na maksa zapełnionym ludźmi. Na miejscu widziałem bardzo wielu dziennikarzy – co od strony edukacyjnej jest nie do przecenienia. Cała nasza Fundacja wykonała super robotę i wszyscy, którzy przygotowali rekord u siebie są jak bohaterzy. Bardzo Wam dziękujemy!

A wracając do Telewizji Narodowej, to szkoda, że po 24 latach tworzenia najpiękniejszej akcji dobroczynnej na świecie, nikt z tej instytucji nawet nie zadał sobie trudu, żeby przeczytać prośbę, którą do nich wystosowaliśmy. Odpowiedział za to TVN i z nimi będziemy grali.

Zobacz również