Sensacyjne informacje docierają dziś do Europy z Rakki, czyli samozwańczej stolicy tzw. Państwa Islamskiego. Po ponad czterech miesiącach oblężenia Syryjskim Siłom Demokratycznym udało się odbić ostatnie fragmenty miasta. Jak twierdzą specjaliści, oznacza to koniec ISIS w Syrii oraz Iraku.

Jeszcze dziś rano tzw. Państwo Islamskie pozostawało w posiadaniu szpitala i zabudowań na linii jednego kilometra w Rakce. Wojskom złożonym głównie z Kurdów wspieranych przez USA udało się jednak wyprzeć pozostających w pobliżu bojowników.

Wielu z nich poddało się jeszcze przed rozpoczęciem ostatecznego starcia. Przebywający na miejscu żołnierze twierdzą, że w Rakce przebywa wciąż od 200 do 300 bojowników tzw. Państwa Islamskiego. W momencie rozpoczęcia oblężenia siły islamistów szacowane były tam jednak na od 10 do 20 tys. ludzi. ISIS nie ma już więc szans na jakiekolwiek sukcesy, co równoznaczne jest z końcem jego istnienia na tamtym obszarze.

Odbicie Rakki jest o tyle symboliczne oraz istotne, że przez długi czas pozostawała ona stolicą ISIS. Bojownicy oraz ich przywódcy wprowadzili tam własną administrację, policję, walutę oraz urzędy. Przez jakiś czas pozostawać miał tam także nawet sam Abu Bakr al-Baghdadi.

...

Zobacz również

Najbardziej przerażające fakty o ISIS [ZOBACZ!]

Zobacz również