Parlament Europejski w przyjętym w czwartek sprawozdaniu wezwał kraje członkowskie Unii Europejskiej i Komisję Europejską do zawieszenia rozmów akcesyjnych z Turcją. Warunkiem ich wznowienia są zmiany w Tureckiej konstytucji.

Przyjęte w w kwietniu zmiany konstytucyjne zaproponowane wcześniej przez prezydenta Erdogana rozszerzyły uprawnienia głowy państwa dając jej prawie niczym nieograniczoną władzę. Misje OBWE i Rady Europy uznały, że procedury podczas kampanii i podczas głosowania nie spełniały standardów międzynarodowych.

PE wzywa Komisję i państwa członkowskie – zgodnie z ramami negocjacyjnymi – do natychmiastowego formalnego zawieszenia rozmów akcesyjnych z Turcją, jeżeli pakiet konstytucyjny zostanie wdrożony bez zmian – przeczytać można w sprawozdaniu.

Ta deklaracja spotkała się z natychmiastową odpowiedzią Turcji. Minister ds. europejskich tego kraju Omer Celik stwierdził, że jego kraj uznaje te słowa za nieważne. Według niego jest do decyzja polityczna.

Celik nazwał deklarację „strasznym błędem” i wskazał, że państwa europejskie powinny wykazać się solidarnością z Turcją, która prawie rok temu przeszła przez próbę zamachu stanu.

Turcja o przyjęcie do Unii Europejskiej walczy od 2005 roku. W listopadzie 2016 PE wezwał do zamrożenia tych rozmów. Jak dotąd Komisja Europejska tego nie uczyniła.

źródło: tvn24.pl

...

Zobacz również