Tematem numer jeden w ostatnich dniach w mediach jest tzw. afera reprywatyzacyjna w Warszawie. Oskarżenia padają głównie pod adresem obecnej prezydent stolicy, Hanny Gronkiewicz-Waltz, która po spotkaniu z zarządem Platformy Obywatelskiej złożyła zaskakującą deklarację. 

Afera reprywatyzacyjna w Warszawie wyszła na światło dzienne z powodu działki przy ulicy Chmielnej 70 (obok PKiN), która została przejęta przez osoby powiązane z urzędem miasta oraz środowiskiem prawniczym. To jednak tylko jeden z wielu przypadków gdzie warszawskie nieruchomości trafiały do osób, które w rzeczywistości nie miały do nich żadnych praw. Proceder trwa od lat, utworzyły się nieformalne grupy, zajmujące się przejmowaniem kamienic i działek. Na aferze straciło nie tylko miasto ale także zwykli obywatele, których oszukano i odebrano ich własność.

Afera nabrała w ostatnim czasie rozpędu i czarne chmury zawisły nad obecną prezydent Warszawy, Hanną Gronkiewicz-Waltz. Pojawiały się pomysły odwołania polityk PO z urzędu prezydenta poprzez referendum.

Jak się jednak okazuje, Hanna Gronkiewicz-Waltz, która dotcychzas zapewniała, że nie zamierza zrezygnować z rządzenia Warszawą, postanowiła sama rozwiązać kwestię jej przyszłości jako prezydent stolicy. Po spotkaniu z zarządem swojej partii padła zaskakująca deklaracją z jej strony.

 – Do końca tygodnia zostanie powołana niezależna firma audytorska, która zbada wszystkie procesy, które miały miejsce tutaj w Warszawie. Druga rzecz: zostaną ujawnione wszelkie dokumenty związane ze wszystkimi reprywatyzacjami w Warszawie. Opinia publiczna musi znać wszystkie szczegóły dotyczące tych procesów – powiedział w rozmowie z mediami były minister sprawiedliwości, Borys Budka po spotkaniu zarządu PO.

Jak dodał, na spotkaniu partyjnym postanowiono również o przyszłości kariery politycznej obecnej prezydent Warszawy.

 – Hanna Gronkiewicz-Waltz nie będzie kandydować w nadchodzących wyborach. Jako punkt honoru postawiła sobie, żeby wyjaśnić wszystkie procesy reprywatyzacyjne w Warszawie – oświadczył Budka.

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu o polityce i społeczeństwie :


bh, źródło: tvn24

...

Zobacz również