To bardzo zła wiadomość dla prezydenta Andrzeja Dudy. Jak się okazuje, lider obozu władzy przygotował plan, wedle którego obecna głowa państwa straci stanowisko w następnych wyborach, a jego miejsce zajmie „bardziej zaufany człowiek”.

Okazuje się, że manewr z niedawną rekonstrukcją rządu miał na celu totalne zmarginalizowanie prezydenta Dudy. Tak przynajmniej twierdzi były szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych za rządów PO – Radosław Sikorski, który jak wiadomo – był niegdyś jednym z najbliższych współpracowników Jarosława Kaczyńskiego i przez lata zasiadał w rządzie Prawa i Sprawiedliwości.

ZOBACZ TAKŻE: CO ZA ZWROT! Andrzej Duda oskarżony ws. Smoleńska

Radosław Sikorski, chociaż skłócił się z prezesem Kaczyńskim i przez lata atakował PiS, to wciąż ma bliskie kontakty z otoczeniem partii rządzącej. Stąd jego informacje przez wielu uznawane są za bardzo wiarygodne.

Zamiast Dudy prezydentem będzie…

Jak przekonuje polityk, Jarosław Kaczyński chce potężnie wywindować jednego ze swoich polityków, aby ten przebił popularnością Dudę i był naturalnym kandydatem PiS na prezydenta w najbliższych wyborach. Wszystko również wskazuje na to, że prezes PiS wdrożył już swój plan w życie.

– Zrzucił najbardziej niepopularnych polityków, a kosztem politycznym tej operacji obciążył wewnątrz obozu PiS prezydenta. To potwierdza moją hipotezę, że kandydatem PiS na prezydenta będzie Mateusz Morawiecki, bo Duda w elektoracie skrajnie prawicowym został bardzo poważnie obciążony – przekonuje Sikorski.

Applebaum o łamaniu standardów demokratycznych przez PiS

ZOBACZ TEŻ: Żałoba w Pałacu Prezydenckim, prezydent Duda…

Żona byłego szefa MSZ, twierdzi jednak, że społeczeństwo nie da się zrobić w balona i manewr ze zrobieniem z Morawieckiego premiera nie przyniesie pożądanych rezultatów. Ocenia politykę Prawa i Sprawiedliwości poprzez pryzmat tego, jak widzą ją kraje zachodnie. A te zdaniem Applebaum dostrzegają w rządach PiS-u pozbawianie niezależności mediów i sądów oraz łamanie praworządności.

Małżonka Sikorskiego tęskni za Polską sprzed ćwierćwiecza, zdaniem dziennikarki charakteryzowała się ona wtedy wolnością otwartością oraz solidarnością. Applebaum twierdzi, że ciężko jej się mieszka obecnie w Polsce.

Dziennikarka przyznała, że jako profesor jednej z londyńskich uczelni informuje na zachodzie o tym, jakie są przyczyny zstępowania Polski z demokratycznej drogi. Twierdzi, że obecna Polska jest autorytarna i przyrównuje ją do Rosji. W odpowiedzi, Telewizja Publiczna przedstawia Applebaum jako osobę, które oczernia Polskę zagranicą.

Źródło: newsweek.pl

...

Zobacz również

Zakład, że nie poznajesz tego znanego polskiego polityka?! Niesamowite metamorfozy wybrańców narodu

Spod jakiego znaku Zodiaku są najbardziej wpływowi polscy politycy? [ZOBACZ!]