To już pewne, ta opłata wejdzie w życie od przyszłego roku i będzie dotyczyła wszystkich. Według władzy, dzięki niej uda się znacznie oczyścić środowisko, a także i budżet otrzyma niezły zastrzyk pieniędzy. Poza tym tego wymaga od rządu unijna dyrektywa.

Sprawa wprowadzenia cen za torby foliowe w sklepach była podnoszona przez polskie władze już niejednokrotnie. Teraz jednak już pewne, że opłata zostanie wprowadzona i wiadomo też, ile dokładnie wyniesie. Zapis dotyczący foliówek pojawił się bowiem na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

Według zamieszczonych tam informacji cena torebek foliowych wzrośnie przez nowelizację ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Zgodnie z nią za jedną torebkę o grubości 50 mikrometrów zapłacimy 20 groszy, ale sklepy mają prawo podwyższyć jej cenę nawet do złotówki.

Dlaczego zdecydowano się akurat na takie widełki cenowe? Wszystko przez sondaż przeprowadzony w 2015 roku. Wynika z niego, że 79% Polaków zamierza nie korzystać z foliówek, jeśli ich cena będzie wynosić 11-20 groszy. To bardzo dobra wiadomość dla Ministerstwa Środowiska, które stara się sprostać unijnej dyrektywie, według której użycie toreb foliowych ma spaść do 90 sztuk na jednego mieszkańca. Obecnie liczba ta wynosi 300 torebek.

Wprowadzenie opłaty na foliówki ma także drugi wymiar. Już oszacowano, że obłożenie ich cenami w zakresie 20 groszy do złotówki przyniesie całkiem niezły zastrzyk dla budżetu. Mowa bowiem nawet o 1,15 mld złotych.

źródło: se.pl

Jak wielki majątek ma Korwin-Mikke? Szok! Najbogatsi polscy europosłowie [ZOBACZ!]


Gdzie żyje się taniej: w Polsce czy na Białorusi? PIORUNUJĄCA różnica!

...

Zobacz również