Organizacje LGBT zacierają ręce. Włoskim sposobem chcą wprowadzić w Polsce możliwość zawierania małżeństw jednopłciowych. Trybunał Konstytucyjny, który jest obsadzony przez sędziów wybranych przez PiS, ma im w tym… pomóc.

Do Trybunału Konstytucyjnego ze skargą konstytucyjną zgłosili się pełnomocnicy związków osób LGBT. Jak podają, art. 1 par. 1 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego jest w sprzeczności z obowiązującą konstytucją. Zapis z kodeksu nie przewiduje bowiem prawnego ustanowienia związków jednopłciowych. Jak mówi Małgorzata Mączka-Pacholak, adwokat reprezentująca osoby LGBT, zapisów w konstytucji, z którymi nie godzi się kodeks, jest kilka.

– W naszej ocenie brak możliwości zawarcia małżeństwa, a co najmniej związku partnerskiego przez dwie osoby tej samej płci, nieproporcjonalnie narusza konstytucyjne prawo do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego, zasadę równości i narusza ich godność. W skardze konstytucyjnej wskazujemy, że brzmienie art. 18 konstytucji nie stoi na przeszkodzie wprowadzeniu małżeństw lub innych formalnych związków jednopłciowych – podaje Mączka-Pacholak, reprezentująca osoby LGBT.

Adwokat zdaje sobie sprawę, że Trybunał Konstytucyjny odrzuci skargę. Środowiska LGBT na to właśnie liczą. Wówczas będzie można odwołać się do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka i bardzo prawdopodobne, że w sprawie związków partnerskich zapadnie taki sam wyrok, jak ten z 2015 roku dotyczący Włoch. Wówczas ETPC uznał, że Włosi łamią prawa obywatelskie i zażądał wprowadzenia do prawa związków jednopłciowych.

Na to samo rozwiązanie liczą osoby LGBT w Polsce. Jak mówi adwokat Mączka-Pacholak, skarga do TK to tylko „zabieg formalny, który ma otworzyć drogę do celu, jakim jest wyrok ETPC”.

...

Zobacz również