Sensacja w świecie europejskich mediów. Właśnie pojawiły się informacje, jakoby stanowisko Donalda Tuska, obecnego szefa Rady Europy, było poważnie zagrożone. Koniec Tuska w UE to jednak nie jest zamknięcie jego politycznej kariery.

Okazuje się, że za wszystkim stoi ambitny plan, który ma jeszcze bardziej wzmocnić byłego premiera. We włoskim dzienniku „Corriere della Sera” pojawiły się informacje, że po zakończeniu kadencji Tuska, na stanowisku szefa Rady Europejskiej zasiądzie Angela Merkel. Według włoskich dziennikarzy obecna kanclerz porzuci karierę polityczną w swoim kraju na rzecz Unii Europejskiej. To nastąpić ma już niebawem, gdyż kadencja Tuska zostanie skrócona.

ZOBACZ TAKŻE: Wyciek tajnych maili. Oto dlaczego Tusk wygrywał wybory w Polsce – opozycja się załamie

We włoskiej gazecie podano również, że Emmanuel Macron, prezydent Francji, życzyłby sobie, żeby Radzie Europejskiej przewodniczyła właśnie Angela Merkel. Według niego niemiecka kanclerz lepiej poradzi sobie z wprowadzeniem istotnych dla UE zmian.

Merkel jest nieprzewidywalna

Spekulacje o przeprowadzce Merkel do Brukseli pojawiają się już od 2016 roku. Teraz plotki te nasiliły się i są bardziej szczegółowe. Według medialnych doniesień niemiecka kanclerz skróci swoją kadencję w rządzie o dwa lata i jesienią 2019 roku zastąpi Tuska na jego stanowisku. Jednak znawcy polityki niemieckiej pozostają, przynajmniej pozornie, sceptyczni wobec tego szumu.

– Skoro powiedziała, że chce rządzić cztery lata, to będzie chciała zostać do końca. Jej rezygnację musiałaby wymusić choroba albo rewolta w partii, a rewoltę można raczej wykluczyć – skomentował sprawę Gero Neugebauer doktor Wolnego Uniwersytetu w Berlinie.

Ekspert dodaje jednak, że przeszłość Merkel pokazuje, że kobieta potrafi zaskakiwać. Stwierdza również, że z Merkel wszystko jest możliwe i nazywa ją niezwykle charyzmatyczną, pełną energii osobą, która na pewno nie myśli o emeryturze.

Definitywny koniec Tuska? Nic z tych rzeczy

W Polsce też pojawiają się informacje o tym, że Donald Tusk planuje skrócić swoją kadencję na stanowisku szefa Rady Europejskiej. Według medialnych doniesień polityk zrezygnuje z kariery w Europejskim Parlamencie, by powrócić na polską scenę polityczną. Krążą pogłoski, że Donald Tusk planuje wziąć udział w wyborach do polskiego parlamentu, które odbędą się jesienią 2019 roku. Donald Tusk na razie oficjalnie nie potwierdził ani nie zaprzeczył tym informacjom.

ZOBACZ TAKŻE: Wstrząsająca decyzja Tuska. 7 milionów osób płacze z rozpaczy

źródło: natemat.pl

Jak Tusk radzi sobie w Brukseli? Internauci nie zostawiają na nim suchej nitki! [MEMY]


Jakie wykształcenie ma Beata Szydło? Nie do wiary! Czego uczyli się nasi politycy

...

Zobacz również