Po pasjonującym wieczorze wyborczym Ameryka ma nowego prezydenta. Wbrew sondażom i typowaniom wybory w 2016 roku wygrał Donald Trump.

Tegoroczna kampania wyborcza obfitowała w nieoczekiwane zwroty akcji. Gdy Donald Trump ogłosił swoją kandydaturę, nawet Partia Republikańska nie dawała mu szans na wygraną. On jednak nie poddawał się i sukcesywnie zdobywał poparcie, stopniowo budując swoją pozycję na scenie politycznej.

Jak widać większość ekspertów oraz sondaży była w błędzie. Nowy prezydent Stanów Zjednoczonych nie tylko tryumfował w stanach głosujących przeważnie na kandydatów Republikańskich, ale pokonał Clinton w większości tak zwanych „swing state”.

Nie oznacza to jednak, że kandydatka Demokratów poddała się bez walki. W wielu stanach kandydaci co chwila zamieniali się na pozycji lidera, w miarę liczenia głosów. Jednak ostatecznie Hilary Clinton nie dała rady zebrać ostatecznej liczby głosów elektorskich.

Teraz pojawia się pytanie, które z obietnic wyborczych spełni Donald Trump i jaką politykę zagraniczną będzie prowadził. Najbliższe tygodnie pokażą, jak poradzi sobie z tą rolą miliarder z Nowego Jorku.

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu o polityce i społeczeństwie :

wk

...

Zobacz również