To już KONIEC Wikipedii?! Użytkownicy załamani

To już KONIEC Wikipedii?! Użytkownicy załamani

Największa encyklopedia internetowa na świecie Wikipedia może przeżyć kryzys. Czy będzie to wtedy jej koniec? Internauci są załamani takim stanem rzeczy i dopytują co dalej. 

Teoretycznie wszystko jest w porządku z Wikipedią, ale to tylko pozory. Mimo, że wszyscy znamy i zaglądamy do niej, to mało kto sie interesują tym, co się dzieje wewnątrz społeczności i na jakim poziomie stoją finanse. Na razie strona zarabia sama na siebie, jednak Ci, którzy ją tworzą już nie mają się tak dobrze. Co się dzieje z największa encyklopedia na świecie?

Od czego się zaczeło?

Burza rozpętała się na dobre kilka miesięcy temu, kiedy na angielskojęzycznym portalu Reddit, po eseju jednego z wikipedystów Guya Macona. Poruszył on temat finansów strony. Wywołał tym też dyskusje w Polsce Rodzimi użytkownicy Wikipedii na Wykopie poruszyli nie tylko temat finansów, ale również administratorów. Według nich to tzw. beton, którego nie da się ruszyć. Stara społeczność się wykrusza i artykuły mocno tracą na jakości i rzetelności. Natomiast Ci, którzy zostali nie dają wykazać się młodszym kolegom. Jeden z nich pisze: - I niech zdycha za idiotyczną politykę gdzie jakiś przerzucacz frytek po kulturoznawstwie robi za wielkiego ura bura weryfikatora faktów encyklopedycznych - skarży się RobotKuchennt9000 na Wykopie.

"Wikipedia ma raka"

Ciężko jest się doszukać tam pozytywnych komentarzy. Jak to określają internauci "Wikipedia ma raka". Zaznaczają też, że trzeba mieć albo szczęście, albo znajomości wśród moderatorów, żeby dodać coś od siebie. Internauci są oburzeni, bo na polskiej Wikipedii jest sporo błędów, których przez adminów nie da się poprawić.

Więcej użytkowników, większe koszta

Sprawy finansowe wyglądają nieco lepiej. Aktualnie Wikipedia notuje 16 miliardów odsłon miesięcznie, a koszty obsługi łącza wynoszą teraz do 2 milionów dolarów rocznie. Oczywiście naturalne jest, że wraz z takim rozrostem Wikipedii muszą rosnąć koszty utrzymania. Encyklopedia posiada również sporą nadwyżkę budżetową, a to wszystko nie tylko z odsłon, ale również z pieniędzy od darczyńców. To wszystko ładnie wygląda, jednak zawsze może nadejść jakiś kryzys. Przede wszystkim spada jakość artykułów. Fundacja Wikimedia Foundation może też stanąć po którejś ze stron jakiegoś konfliktu i wtedy spadnie ilość datków. Użytkowników i artykułów jest z roku na rok więcej, a budżet może przez kryzys zostać uszczuplony. Jeżeli taki stan rzeczy się utrzyma to Wikipedia może upaść. Fot. Wykop.pl Fot. en.wikipedia.org Źródło: natemat.pl
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News