Tego się nikt nie spodziewał. Ta decyzja pociągnie za sobą katastrofalne skutki nie tylko w sektorze, którego dotyczy. ZUS będzie podwyższał składki emerytalne.

Od przyszłego roku rząd chce zmienić górny limit składek ZUS. W tym momencie na rentę czy emeryturę odkłada się składki od zarobków do wysokości 30 średnich krajowych. Przez to bogatsi ludzie płacą proporcjonalnie mniej. Ale to się zmieni już niedługo.

Projekt zakłada zniesienie górnego limitu składek na ZUS i odprowadzania ich od całości dochodu osoby. Jest to analogiczne do ubezpieczeń chorobowych i wypadkowych. Więcej zapłacą ci, którzy miesięcznie zarabiają ponad 10 tys. złotych brutto.

Jak podają media, rząd liczy na miliardowe kwoty dodatkowego dochodu ze składek. Ma on wynieść około 5,4 mld złotych ze składek. Z drugiej jednak strony wpływy z tych świadczeń obniżą składkę zdrowotną, przez co Narodowy Fundusz Zdrowia straci aż 270 mln złotych.

Co więcej, większe składki pobierane od bogatszych, oznaczają także wyższą emeryturę w przyszłości. W nowym systemie emerytalnym wysokość emerytury zależeć będzie bezpośrednio od sumy odłożonych składek. Jak na razie, dodatkowe przychody będą służyły do wypłacania świadczeń obecnym emerytom.

Część polskiego społeczeństwa, które dotyczą podwyżki z pewnością nie będzie zadowolona. Już teraz pojawiają się głosy, że takie działania są po prostu chore, obrzydliwe i tylko zaszkodzą.

Źródło fakt.pl

Tak żyją nieprzyzwoicie bogate dzieci rosyjskich oligarchów [ZOBACZ!]


Gdzie żyje się taniej: w Polsce czy na Białorusi? PIORUNUJĄCA różnica!

...

Zobacz również