Projekt ustawy o Trybunale Konstytucyjnym autorstwa Prawa i Sprawiedliwości przeszedł właśnie kolejny etap na drodze do stania się pełnoprawną ustawą. Za jego przyjęciem opowiedział się senat – co ciekawe, także niektórzy senatorowie PO i PSL głosowali na tak.

Projekt ustawy o Trybunale Konstytucyjnym na nowo zdefiniuje pojęcie „pełnego składu TK”. Od teraz, będzie liczył przynajmniej 11 sędziów.

Ustawa budzi wiele kontrowersji, a przeciwnicy zarzucają partii Jarosława Kaczyńskiego, że celem jej wprowadzenia jest paraliż Trybunału. Jak się okazuje, nie cała opozycja jest tego zdania. Za przyjęciem projektu zagłosowali Piotr Florek, Marian Poślednik i Waldemar Sługocki z Platformy Obywatelskiej, a także Józef Zając z PSL.

Interesujący może być fakt, że wszyscy trzej senatorowie PO są blisko związani z Wielkopolską. Waldemar Sługocki kończył studia na uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, a Piotr Florek zasiadał w sejmiku wielkopolskim w latach 1998-2002, a w 2007 roku został wojewodą wielkopolskim. Marian Poślednik natomiast od 2002 do 2011 sprawował mandat radnego sejmiku wielkopolskiego

 

...

Zobacz również