To był "polski Nostradamus". Podał dokładną datę końca świata

To był "polski Nostradamus". Podał dokładną datę końca świata

Cała Europa korzysta od setek lat z dorobku Nostradamusa. Najsławniejszy z europejskich proroków przewidział przyszłość na wieleset lat do przodu. Mało kto wie jednak, że i Polska ma swojego Nostradamusa. Ten przewidział nawet, kiedy dokładnie skończyć ma się świat.

Mowa o Janie Latoszu, który żył w latach 1539-1608. Polak ten podobnie jak francuski uczony był lekarzem i astrologiem. Co więcej, był też zafascynowany przepowiedniami Nostradamusa. Fascynacja ta urosła do tego stopnia, że sam postanowił odczytać przyszłość. Latosz próbował wyczytać, to, co ma się zdarzyć, z gwiazd. Wiele z jego przepowiedni faktycznie się sprawdziło. Wśród nich było przepowiedzenie zwycięstwa Persów nad Imperium Osmańskim w XVII wieku czy zapowiedź zwycięstwa Jana III Sobieskiego nad wojskami Osmanów. Bezbłędnie też przewidział, że na skutek tej porażki imperium straciło Austrię i Węgry.

Konflikt z Kościołem, banicja i koniec świata

Zanim jednak Latosz zajął się przyszłością, popadł w konflikt z Kościołem. Mocno bowiem skrytykował zmianę kalendarza Juliańskiego na Gregoriański, czym sprowadził na siebie gniew Grzegorza XIII. Na skutek konfliktu z Kościołem musiał uciekać z Krakowa, gdzie nauczał na uniwersytecie. Osiadł w Ostrogu, gdzie został lekarzem księcia Konstantego. To właśnie pod jego skrzydłami Latosz mógł spokojnie zajmować się przepowiedniami. Jedną z nich było dokładne określenie daty końca świata. - Urodził się w 1539 roku. Pracował na Uniwersytecie w Krakowie. W trakcie śledztwa w sprawie krytyki reformy kalendarza papieża Grzegorza XIII naukowiec został wysłany do Ostroga. Został osobistym lekarzem księcia Konstantego Bazylego z Ostroga i nauczał w miejscowej akademii matematyki i astronomii. Zmarł w 1608 roku w Ostrogu. Przez długi czas był pamiętany, a jego grób w pobliżu Akademii Ostrogskiej był często odwiedzany. Jednak w 1960 roku władze sowieckie zniszczyły cmentarz - mówi Piotr Kraluk, badacz życiorysu Latosza.

Opus magnum wypchane przepowiedniami

Dziełem życia Latosza jest "Prognostikon", czyli książka, w której zawarł wszystkie swoje przepowiednie wydana w 1594 roku. Najważniejsza z nich dotyczy oczywiście armagedonu. Na podstawie badań gwiazd razem z grupą astrologów, matematyków i filozofów ustalił, że koniec czeka nas w 3036 roku. Wcześniej w 2511 roku na Ziemi zaczną się straszliwe kataklizmy opisane w Apokalipsie, by po ponad 500 latach zetrzeć wszystko w pył. źródło: onet.pl
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News