Politycy Prawa i Sprawiedliwości kilka razy pokazali już, że w wyjątkowych sytuacjach potrafią pracować naprawdę szybko. Do kolejnej, błyskawicznej zmiany prawa nakłoniła ich tym razem historia pewnego morderstwa.

Chodzi o skatowanie na śmierć półrocznego Maksymiliana z Rzeszowa oraz pobicie jego młodszej siostry. W efekcie tego wydarzenia politycy Prawa i Sprawiedliwości zamierzają zaostrzyć kary dla osób znęcających się nad dziećmi oraz zwiększyć kompetencje prokuratory w takich sprawach.

Prokuratura musi mieć możliwość szybkiej i zdecydowanej reakcji w sytuacjach, gdy dzieci spotyka krzywda – oświadczyło Ministerstwo Sprawiedliwości.

Jego przedstawiciele zwracają również uwagę na inne przypadki znęcania się nad dziećmi z ostatniego czasu takie jak: przypadek dwumiesięcznego Igora z Łodzi, który doznał złamania czaszki, a także niedawna próba samobójcza 10-letniej dziewczynki z Zamościa, którą maltretowała matka.

Analiza tych i innych tragicznych wydarzeń wskazuje, że dochodzi do nich często w rodzinach, które są objęte nadzorem kuratora sądowego albo w sprawach w których sądy, np. na wniosek pracowników opieki społecznej, prowadzą postępowania o ograniczenie praw rodzicielskich. Nie jest o tym informowana prokuratura, która ma największe możliwości pilnego reagowania w niepokojących sytuacjach, w tym zbierania i zabezpieczania dowodów. Takich uprawnień nie posiadają kuratorzy sądowi czy organy opieki społecznej – zauważają przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości.

źródło: tvp.info

...

Zobacz również