Igrzyska olimpijskie w Pjongczang 2018 i zbliżają się wielkimi krokami. Na całym świecie olimpijczycy spokojnie przygotowują się do walki o medale w Korei. Pod znakiem zapytania stoi występ rosyjskich olimpijczyków. 

Rosja może nie wystąpić w zbliżających się Igrzyskach Olimpijskich ze względu na aferę dopingową, w którą zamieszany jest również tamtejszy minister sportu. W piątek „New York Times” poinformował, że Światowa Agencja Antydopingowa dysponuje danymi z rosyjskich testów antydopingowych. Agencja potwierdziła otrzymanie materiałów.

Dokumenty, które posiada WADA zawiera wszystkie wyniki testów dopingowych przeprowadzonych od stycznia 2012 roku do sierpnia 2015 roku z moskiewskiego laboratorium.

Minister Sportu zamieszany w sprawę antydopingową

Grigorij Rodczenkow zdecydował się ujawnić wszystkie manipulacje, które były związane również Minister Sportu Witalij Mutko. Przed wyjawieniem tych moskiewskich sekretów uciekł do Stanów Zjednoczonych.

Sankcje dla zawodników z poprzednich edycji

Początkiem listopada rozpoczęła się pogoń za Rosjanami, którzy w przeszłości faszerowali się zakazanymi substancjami. Z poprzedniej edycji zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi z roku 2014 odebrano już 4 z 33 medali. Na świeczniku znalazło się 28 innych zawodników, którzy brali udział w igrzyskach sprzed 3 lat. MKOI zdyskwalifikował już sześciu z nich, a jedna osoba została uniewinniona.

Decyzja o dopuszczeniu Rosjan

Decyzja w tej sprawie ma zostać podjęta 5 grudnia. Przez najnowsze informacje, które się pojawiły, spekuluje się, że MKOI wykluczy Rosjan z tej najważniejszej sportowej imprezy.

MKOI nie ma taryfy ulgowej dla sportowców stosujących doping. Rosjanie mogli się o tym przekonać podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich 2016 w Rio de Janeiro czy tegorocznych Mistrzostw Świata w lekkoatletyce. Wtedy pozwolono rosyjskim zawodnikom wystąpić w sportowej imprezie, ale jako zawodnicy neutralni. Teraz szykują się surowsze sankcje dla Rosjan.

 

15 największych sekretów ujawnionych przez WikiLeaks

Tego świat nie widział! Unikalne zdjęcia Korei Północnej

...

Zobacz również