Wielu z nas zastanawia się, jaka będzie pogoda w marcu. Okazuje się, że zimowa atmosfera da jeszcze w kość Polakom. Eksperci tłumaczą, czemu marzec nas zamrozi. 

W tym roku zima była dla nas wyjątkowo łaskawa i wielu z nas miało nadzieję, że przejdzie bokiem i już niedługo zagości wiosna. Nic bardziej mylnego. W marcu doświadczymy dużych, całodobowych mrozów.

ZOBACZ TAKŻE: Władza okłamała Polaków. Totalna porażka programu Mieszkanie Plus

Jaka będzie pogoda w marcu?

Dr Mieczysław Sobik z Zakładu Klimatologii i Ochrony Atmosfery na Uniwersytecie Wrocławskim przestrzega, że „możemy spodziewać się anomalnie zimnego marca”.

Mrozy mają nadejść już w przyszłym tygodniu pomiędzy niedzielą a poniedziałkiem. Szczególnie dokuczliwe będą dla mieszkańców wschodniej i północno-wschodniej Polski gdzie temperatura ma spaść w okolicach -14 stopni, ale odczują je ludzie z  całego kraju, tam spodziewamy się temperatury w okolicach -10 stopni.

– Tej zimy nie doświadczaliśmy jeszcze całodobowych mrozów. To będzie najsilniejszy epizod zimowy. Prognozowanie z dużym horyzontem czasowym jest obarczone dużym ryzykiem błędu. Przy niekorzystnym scenariuszu potrwa to nawet 2-3 tygodnie – powiedział dr Sobik.

ZOBACZ TAKŻE: „Złoty Ignorant Roku” wędruje do Gazety Wyborczej. Najgłupszy tekst w dziejach świata

Czemu w marcu będzie zimno?

Ekspert tłumaczy, że to diametralne pogorszenie pogody jest ściśle powiązane z nagłym ociepleniem stratosferycznym. Meteorolodzy sami do końca nie rozumieją, dlaczego tak się dzieje.

Zjawisko nagłego ocieplenia stratosferycznego nadal pozostaje bowiem dla meteorologów zagadką.

– Dolna stratosfera jest warstwą zimną, ale w nietypowych sytuacjach dochodzi tam do bardzo istotnego podgrzania stratosfery. To ocieplenie prowadzi w konsekwencji do osłabienia tzw. wielkiego wiru polarnego, który występuje w troposferze. Wir przenosi powietrze od strony Oceanu Atlantyckiego w kierunku kontynentu. Jeśli jest intensywny, do Polski trafiają ciepłe masy powietrza. Jeśli wir się osłabia, dopływają do nas masy powietrzne z innych kierunków, głównie wschodniego i północnego, a to prowadzi do ochłodzenia – tłumaczył ekspert.

ZOBACZ TAKŻE: Czym jest Polokaust? Mistrz Jarosława Kaczyńskiego ma szokujący pomysł

Źródło: gazeta.pl

Czy Igrzyska w Pjongczang to porażka polskich sportowców?

Zobacz Wyniki

Loading ... Loading ...

Te MEMY najlepiej podsumowują 2 lata rządów PiS!


Jak Tusk radzi sobie w Brukseli? Internauci nie zostawiają na nim suchej nitki! [MEMY]