Dotąd w szkołach uczono na geografii, że Polska leży w strefie klimatu umiarkowanego o cechach przejściowych. Można zwątpić w nauczenie, kiedy w Polsce miejsce mają zjawiska pogodowe, jakich w naszym kraju być nie powinno. We wtorek pod Bydgoszczą można było zobaczyć jeden z takich niezwykłych pokazów sił natury rodem z Afryki.

Kierowcy, którzy znajdowali się na trasie Żnin-Bydgoszcz, donoszą o zjawisku, jakie mało kto w Polsce widział. Mowa o prawdziwej burzy piaskowej, która przez kilkadziesiąt minut niemal paraliżowała ruch na trasie. Nisko unoszący się nad ziemią piasek ograniczał widoczność do zaledwie 20-30 metrów.

Wiatr, który wiał z prędkością 70 km/h, uginał drzewa. Wiszący w powietrzu piasek zawierucha wyniosła w górę na kilkadziesiąt metrów. Tego samego dnia podobne zdarzenie, choć łagodniejsze, miało miejsce pod Bełchatowem.

Takie widoki kojarzyły się dotąd jedynie z Afryką i burzami piaskowymi na pustyniach. Trzeba przyznać, że coś w tym jest. Jak tłumaczą bowiem naukowcy, występowanie takich zjawisk w Polsce wynika z nawiewania do Europy ogromnych ilości piasku z Sahary. Nikt się jednak podobnych widoków w Polsce nie spodziewał.

źródło: facebook.com

...

Zobacz również