Theon Greyjoy odkupił swoje winy w 3. odcinku Gry o Tron. Zachował się jak bohater

Theon Greyjoy odkupił swoje winy w 3. odcinku Gry o Tron. Zachował się jak bohater

Theon Greyjoy - śmierć bohatera była klamrą zamykającą jeden z najbardziej skomplikowanych wątków w całej Grze o Tron. Wyjaśniamy w jaki sposób swojego żywota dokonał Theon Greyjoy i dlaczego tak ważne dla niego były ostatnie słowa, które usłyszał od Brana.

Theon Greyjoy - śmierć tego bohatera złamała serca wielu fanów Gry o Tron. Wychowanek Starków przeżył w serialu bardzo wiele, popełnił wiele błędów, ale był też od wielu odcinków serialu na ścieżce do odkupienia. Ostatni odcinek przypieczętował jego długą drogę i pozwolił mu do końca zmyć swoje winy, jednocześnie osiągając status bohatera bitwy o Winterfell. Kim jest Theon Greyjoy?

Theon Greyjoy - jest w Game of Thrones od początku

Postać Theona Geyjoya poznaliśmy już w pierwszym odcinku serialu, gdzie był wychowywany przez rodzinę Starków. Był tam jednak nie do końca z własnej woli - od lat dzieciństwa był jeńcem wojennym, zapewnieniem, że jego ród nie będzie już się buntował przeciwko Robertowi Baratheonowi. Na początku rebelii Robba Starka zostaje on wysłany w swoje rodzinne strony przez nowego Króla Północy aby wrócić z wojskami Żelaznych Ludzi. Niestety jego lojalność w stosunku do ojca sprawia, że zdradza swojego przyjaciela z Winterfell i decyduje się podbić swój dawny dom. 

Początkowo jego plan się udaje, ale w końcu zostaje pojmany przez siły Boltonów i brutalnie torturowany przez najbardziej sadystyczną postać w serialu, Ramseya Boltona. Zostaje przez niego zupełnie złamany psychicznie i zmuszony do służenia mu i wykonywania najbardziej uwłaczających zadań. 

Jego droga do odkupienia zaczyna się gdy w ręce Ramseya dostaje się Sansa Stark. Dziewczyna, którą zna od dzieciństwa, budzi w Theonie jego złamaną duszę i pozwala mu czynić bohaterskie czyny. Pod osłoną nocy udaje mu się zorganizować ucieczkę swoją i najstarszej córki Eddarda Starka. Po udanej ucieczce, wraca na Żelaze wyspy, gdzie popiera kandydaturę swojej siostry do Słonego Tronu. Niestety nie udaje się im zdobyć władzy na wyspach, ta bowiem trafia w ręce Eurona Greyjoy. Ów stara się od razu zabić konkurujących z nim członków rodu, ale Yara z Theonem kradną jego statki i wraz z wierną załogą udają się do Daenerys. 

Theon Greyjoy i Jon Snow spotykają się ponownie

Po kolejnych bitwach w końcu dochodzi do spotkania starych przyjaciół z pierwszych odcinków Game of Thrones. W zamku w Smoczej Skale, na brzegu morze, spotykają się Theon z Jonem, dwóch chłopaków, którzy w Winterfell od zawsze czuli, jakby nie do końca tam pasowali - jeden był zakładnikiem, drugi bękartem. Jon na początku jest na niego wściekły i przyznaje, że tylko uratowanie Sansy sprawia, że nie zabije go za zdradę Starków. Jednak w następnej rozmowie zachęca go już do próby uratowania siostry z rąk Eurona Greyjoya i zapewnia, że nie musi być rozdarty między swój ród i Starków - jest jednocześnie tym i tym.

Zachęcony tym Thoen podejmuje próbę uratowania swojej siostry, co  mimo małych szans i ogromnej przewagi floty Eurona - udaje się. Yara od razu chce wracać na Żelazne Wyspy, aby pod nieobecność swojego wuja - Eurona - odzyskać władzę w swoim domu. Theon jednak zaskakuje ją i mówi, że nie będzie jej towarzyszył. Wraca do Winterfell i staje do walki o swój dom.

Theon Greyjoy i Bran Stark - Alfie Allen zagrał niesamowicie emocjonalnie

Do ponownego spotkania Brana Starka i Theona dochodzi już w Winterfell. Greyjoy bardzo się go boi - po tym, jak Bran uciekł z jego sideł, udawał on, że zabił chłopca, aby utrzymać władzę w Winterfell. Podczas bitwy o ten zamek z Nocnym Królem ogłasza, że chce odkupić swoje uczynki i zostać ostatnią linią obrony między Branem a Białymi Wędrowcami. W czasie bitwy jest on niezmordowany i zabija wielu nieumarłych, ale armia Nocnego Króla powoli okrąża Brana i jego. W końcu Theon wystrzeliwuje ostatnią strzałę i zostaje bez broni - tylko z halabardą w ręku. W tym momencie Bran w końcu się do niego odzywa.

W tym - jak się wydaje - beznadziejnym momencie dziękuje mu i mówi, że Theon jest dobrym człowiekiem. Mężczyzna czując, że jego winy zostały odkupione, szarżuje w desperackim ataku na Nocnego Króla wiedząc, że idzie na śmierć. Zostaje przebity włócznią przez przywódcę nieumarłych. Chociaż nie udaje mu się dożyć zakończenia bitwy, umiera tryumfalnie, jako bohater Winterfell i wszystkich żyjących.

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:

  1. Kim jest Theon Greyjoy? Skomplikowana postać rehabilituje się na koniec
  2. Gdzie oglądać Grę o Tron za darmo? Można to zrobić legalnie
  3. Czyim synem jest Jon Snow tak naprawdę? On sam nie miał pojęcia
  4. Ed Sheeran zagrał w Grze o Tron. W jaką postać się wcielił?
  5. Daenerys Targaryen pierwsza tego imienia... i co dalej? Wszystkie tytuły Królowej Smoków
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News