Testy na koronawirusa w Polsce
Governor Tom Wolf/Flickr
Monika Majko - 17 Listopada 2020

Minister zdrowia zabrał głos ws. testowania Polaków. Padły tłumaczenia z powodu niejasności

Testy na koronawirusa w Polsce zlecają m.in. lekarze pierwszego kontaktu, a także sanepid. Dane o liczbie wykonanych badań są gromadzone przez Ministerstwo Zdrowia, które codziennie publikuje raport dotyczący stanu pandemii w kraju. W ostatnich dniach pojawiły się niejasności - okazuje się, że zlecanych testów jest więcej, a wykonywanych mniej.

Testy na koronawirusa w Polsce - w dziennych raportach przekazywanych przez Ministerstwo Zdrowia pojawiły się zauważalne niejasności. Szef resortu Adam Niedzielski skomentował medialne doniesienia i wytłumaczył, skąd wzięły się znaczne różnice w przekazywanych Polakom informacjach.

Testy na koronawirusa w Polsce - minister wyjaśnia medialne doniesienia

Od jakiegoś czasu w kierunku Ministerstwa Zdrowia kierowane są zarzuty, dotyczące manipulacji przy danych na temat epidemii koronawirusa. Chodzi m.in. o ręczne sterowanie liczbami, dotyczącymi wykonywanych testów na COVID-19 tak, by raporty, które codziennie przekazuje resort, dawały obraz poprawiającej się sytuacji w kraju.

Od dzisiaj nowe zasady kwarantanny w całej Polsce. Mamy potwierdzenie, sanepid rezygnujeOd dzisiaj nowe zasady kwarantanny w całej Polsce. Mamy potwierdzenie, sanepid rezygnujeCzytaj dalej

Sprawę medialnych doniesień o możliwej manipulacji danymi skomentował szef resortu zdrowia, Adam Niedzielski. Minister Zdrowia wyjaśnił, co ma wpływ na ostateczną liczbę wykonywanych w Polsce testów na koronawirusa.

- O tym, ile mamy wykonywanych w Polsce testów, w przeważającej mierze decyduje liczba zleceń wystawianych przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Im więcej pacjentów objawowych zgłasza się do przychodni czy na teleporadę, tym więcej testów. Skoro do lekarzy idzie mniej osób z objawami, to robi się mniej testów. To absurdalny zarzut, który wynika z nieznajomości systemu - broni się minister Adam Niedzielski w rozmowie z "Dziennikiem Gazeta Prawna".

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Tajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówTajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówCzytaj dalej

Laboratoria w Polsce są przeciążone, niektórzy pacjenci na wynik testu czekają nawet tydzień

W dokumencie "Strategia walki z pandemią COVID-19" przekazano, że 26 października br. liczba zleceń testów na COVID-19 wynosiła około 110 tys. badań dziennie. Ponad 73 tys. zleceń pochodziło od lekarzy pierwszego kontaktu, a około 30 tys. zleceń m.in. z sanepidu i szpitali. Następnego dnia natomiast poinformowano, że "w ciągu doby wykonano ponad 66 tys. testów na koronawirusa".

Różnica w przekazywanych danych nie umknęła uwadze Polaków, dlatego Ministerstwo Zdrowia opublikowało grafikę, tłumaczącą skąd biorą się niepokojące niejasności. Potwierdza ona, że część badań odkładanych jest z dnia na dzień, a zaległe wyniki były do tej pory ogłaszane w soboty i niedziele.

Dzisiaj grzeje:

1.Od dzisiaj obowiązkowe testy na koronawirusa dla grupy Polaków. Niespodziewana wiadomość

2. Żona znalazła dowód zdrady męża w jego telefonie. Odpisała jego kochance w mistrzowski sposób

3. Śmierć przyszła nagle. Nie żyje aktor znany z "M jak miłość", "Na wspólnej", "Barw szczęścia" i wielu innych serialów

Matylda Kłudkowska, wiceprezes Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych, informowała o problemie przeciążenia w laboratoriach, które nie są w stanie wykonać wszystkich zleconych testów w ciągu 24 godzin. Niektórzy pacjenci na wyniki wymazu czekają nawet 7 dni.

- Laboratoria coraz częściej nie nadążają z przerobieniem wymazów, dlatego nie chcą przyjmować więcej próbek - tłumaczyła Matylda Kłudkowska.

Niestety, okazuje się, że łączna liczba testów z podsumowań całego tygodnia również się nie zgadza. Dziennikarze portalu wp.pl poprosili Ministerstwo Zdrowia o wyjaśnienie tej sprawy, jednak resort nie potrafił odpowiedzieć na pytanie, skąd biorą się takie różnice. Biuro prasowe ministerstwa przekazało, że aktualnie opracowywana jest analiza danych na ten temat.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Media obiegła smutna wiadomość. Nie żyje legendarny muzyk, hitów jego zespołu słuchali chyba wszyscy
  2. Suczka urodziła się jako mieszanka golden retrievera i jamnika. Najsłodsza rzecz, jaką dziś zobaczycie
  3. Lekarz z SOR-u zdradził, co wyrabia się za zamkniętymi drzwiami. Polacy nie mieli pojęcia
  4. Zacznie się 18 listopada dokładnie o 18:00, mamy potwierdzenie. Ogromne utrudnienia, pojawią się tłumy
  5. Jerzy Owsiak usłyszał wyrok. "Świat się zmienia na naszych oczach"
  6. Umieść w słoiczku chrzan, czosnek i imbir, a stworzysz przepotężny, naturalny antybiotyk. Zabija wirusy i bakterie w mgnieniu oka
  7. Józef z "Rolnik szuka żony" publicznie upomniał Apolonię: "o czym Ty piszesz?". Bitwa na słowa w sieci

Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze "Złotopolskich"Czytaj dalej

Źródło: WP

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News