testament kardynała
Piotr Molecki East News
Monika Majko - 18 Listopada 2020

Otworzyli testament Gulbinowicza. Niewiarygodne, co stanie się z częścią jego majątku

Testament zmarłego Henryka Gulbinowicza został otwarty, krajowe media przekazały informacje o treści dokumentu. Ogromną dyskusję oraz zaciekawienie wywołało rozdysponowanie jego majątku.

Testament Henryka Gulbinowicza został otwarty, przekazano informacje o treści dokumentu. Pozbawiony przywilejów biskupich z powodu oskarżeń o pedofilię hierarcha zmarł w poniedziałek 16 listopada 2020 roku.

Testament Henryka Gulbinowicza został otwarty

Kardynał Henryk Gulbinowicz zmarł w poniedziałek 16 listopada 2020 roku w jednym z wrocławskich szpitali. W poniedziałek otwarto testament duchownego, który kilka dni przed śmiercią został pozbawiony insygniów biskupich przez papieża Franciszka, w związku z oskarżeniami o pedofilię.

– W 99 proc. testament kardynała Henryka Gulbinowicza ma charakter wspomnieniowo-duchowy. Z jednej strony ksiądz kardynał wspomina w testamencie swoje lata dzieciństwa i ludzi, których spotkał od czasów Wilna. Dziękuje ludziom, od których otrzymał wiele dobra, dziękuje Bogu i rodzicom, którzy przekazali mu wiarę – mówi Onetowi ks. Rafał Kowalski, rzecznik wrocławskiej kurii.

Właśnie padła wiadomość dot. tegorocznej kolędy. Wielu wiernych jest oszołomionych decyzjamiWłaśnie padła wiadomość dot. tegorocznej kolędy. Wielu wiernych jest oszołomionych decyzjamiCzytaj dalej

Jak przekazał portal onet.pl, ostatnie zapiski w testamencie kardynała Henryka Gulbinowicza pochodzą ze stycznia 2019 roku. Część jego majątku ma zostać przekazana na pomoc biednym i ubogim za pośrednictwem Caritas, a książki z jego kolekcji mają trafić do biblioteki Seminarium Duchownego we Wrocławiu.

Kuria nie ujawniła jakim majątkiem dysponował były metropolita wrocławski. Wiele osób zastanawiało się również, czy w związku z ostatnimi decyzjami Watykanu, w swojej ostatniej woli kardynał odniesie się do sprawy, nie przekazano jednak żadnych informacji na ten temat.

6 listopada 2020 roku Nuncjatura Apostolska w Polsce przekazał informację o odebraniu insygniów biskupich kardynałowi Gulbinowiczowi, który został również pozbawiony m.in. prawa do pochówku w katedrze. Kościelny hierarcha oskarżany jest o pedofilię oraz krycie nadużyć seksualnych wobec nieletnich przez innych duchownych.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Tajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówTajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówCzytaj dalej

Kardynał Gulbinowicz był oskarżany m.in. o pedofilię

W ramach nałożonej przez Watykan kary, kardynał Gulbinowicz został również zobowiązany do wpłacenia "odpowiedniej sumy pieniędzy jako darowizny na działalność Fundacji św. Józefa powołanej przez Konferencje Episkopatu Polski w celu wspierania działań Kościoła na rzecz ofiar nadużyć seksualnych, pomocy psychologicznej oraz prewencji i kształcenia osób odpowiedzialnych za ochronę nieletnich". Ze względu na zły stan zdrowia w ostatnich dniach życia kardynał nie był jednak w stanie wywiązać się z tego obowiązku.

– W momencie załatwiania pogrzebu tą sprawą się jeszcze nie zajmowaliśmy. Przypuszczalnie wrócimy do tego, jak to rozwiązać. Trudno nam jednak podejmować decyzje za księdza kardynała, kiedy on tego nie zrobił i trudno nam podejmować decyzje za ewentualnych spadkobierców tego, co po nim zostało – mówi ks. Rafał Kowalski.

Dzisiaj grzeje:

1. Z samego rana pojawił się komunikat Ministerstwa Zdrowia. Wiadomość dla wszystkich Polaków

2. 14-latek udostępnił wpis o Strajku Kobiet. Policja wkrótce zapukała do jego drzwi, konsekwencje porażają

3. Właśnie ujawniono, ile zarabiał miesięcznie Gulbinowicz. "Gdyby wierni dowiedzieli się, doznaliby wstrząsu i niesmaku"

Archidiecezja wrocławska poinformowała, że w piątek 20 listopada o godz. 10.00 w kościele pw. Najświętszego Imienia Jezus we Wrocławiu zostanie odprawiona msza święta w intencji zmarłego hierarchy. Poprowadzi ją abp Józef Kupny, a nabożeństwo będzie transmitowane również w internecie.

- Zgodnie z wolą rodziny śp. księdza kardynała uroczystości pogrzebowe odbędą się poza archidiecezją wrocławską. Na prośbę najbliższych zmarłego informacja o czasie i miejscu pochówku nie będzie podawana do wiadomości publicznej. Prosimy o uszanowanie tej decyzji - przekazała archidiecezja.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Polsat: już niedługo może zniknąć część obostrzeń. Podano konkretną datę
  2. Suczka urodziła się jako mieszanka golden retrievera i jamnika. Najsłodsza rzecz, jaką dziś zobaczycie
  3. Najczęściej pojawiający się objaw Covid-19. Ma go nawet 86% zakażonych, trzeba wiedzieć
  4. Ujawniono, co czeka Polaków już 10 grudnia. Fantastyczna wiadomość ws. koronawirusa, trzeba trzymać kciuki
  5. Widmo ogromnego strajku zawisło nad całą Polską. Konsekwencje mogą być katastrofalne
  6. 3 razy dziennie wypij dokładnie łyżeczkę soku z imbiru. Pozbędziesz się wstydliwej dolegliwości i niesamowicie poprawisz odporność
  7. Wielkie łzy Magdy w kolejnym odcinku "Rolnik szuka żony". Porażające emocje
Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze "Złotopolskich"Czytaj dalej

Źródło: Onet

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News