Nie będzie "testu przedsiębiorcy". Po głośnych publikacjach rząd rezygnuje z kontrowersyjnego pomysłu

Nie będzie "testu przedsiębiorcy". Po głośnych publikacjach rząd rezygnuje z kontrowersyjnego pomysłu Źródło: Pixabay.com/StartupStockPhotos

Test przedsiębiorcy nie spodobał się wielu samozatrudnionym. Po wielu negatywnych komentarzach, rząd postanowił odstąpić od tego pomysłu. Właściciele firm mogą odetchnąć z ulgą.

Test przedsiębiorcy dla wielu osób był fatalnym pomysłem, a na jego temat powstały liczne publikacje krytykujące taką propozycję. Fala krytyki spowodowała, że rząd postanowił jednak odstąpić od wprowadzenia w życie takiego rozwiązania. Przedsiębiorcy znów mogą być spokojni.

Test przedsiębiorcy odwołany. Minister wytłumaczyła powody tej decyzji

Pomysł na test przedsiębiorcy był propozycją resortu finansów. Politykom bardzo zależało, aby wykazać, ilu przedsiębiorców faktycznie prowadzi własną firmę, a kto chce jedynie skorzystać z niższego opodatkowania, wystawiając faktury na firmy jednoosobowe.

Takie postępowanie przynosi ogromne starty dla państwa, dlatego postanowiono je wyeliminować. Minister przedsiębiorczości, Jadwiga Emilewicz, zauważyła głosy sprzeciwu, które lawinowo pojawiły się po ogłoszeniu pomysłów. Postanowiła więc zrezygnować z pomysłu.

- Takie jest postanowienie środowej Rady Ministrów. Jednocześnie w ramach Rady Dialogu Społecznego mamy wypracować zasady egzekwowania dziś obowiązującego prawa, bo zdajemy sobie sprawę, że kreatywny gen przedsiębiorcy polskiego sprawia, iż to samozatrudnienie jest pokusą - powiedziała w rozmowie z dziennikarzami Radia Wrocław.

Kontrowersyjny test przedsiębiorcy został opisany w planie konwergencji przygotowanym przez Ministerstwo Finansów. Według przeprowadzonych tam wyliczeń, takie rozwiązanie mogłoby zapewnić wpływ do budżetu w wysokości ponad miliarda złotych.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Przedsiębiorcy mają powód do radości. Inna propozycja zastąpi kontrowersyjne test 

Jadwiga Emilewicz zdaje sobie sprawę, że wśród osób samozatrudniających się może dochodzić do oszustw, które powodują ogromne straty dla budżetu. Postanowiła wprowadzić inną zasadę, którą trzeba będzie realizować.

- Zgłosiłam uwagę do tego projektu. Zaproponowaliśmy, żeby lepiej egzekwować prawo, które dzisiaj jest, aniżeli wprowadzać nowe obostrzenia. Rada Ministrów przychyliła się do tego. Nie będzie więc tego testu przedsiębiorcy - stwierdziła.

Polityk zapewniła, że test przedsiębiorcy nie był projektem, który wyszedł od jej resortu. Minister doskonale zdaje sobie sprawę, że obecny stan rzeczy jest bardzo atrakcyjny dla małych i średnich firm, dlatego nie zamierza wprowadzać tak radykalnych rozwiązań.

- Podatek liniowy jest jednym z tych, który polscy średni i mali przedsiębiorcy bardzo sobie cenią. To ważny bodziec rozwojowy- powiedziała.

Gdyby projekt testu przedsiębiorcy wszedł w życie, podatek liniowy zostałby zastąpiony przez skalę podatkową PIT, czyli 18 i 32 procent zamiast 19 procent.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Małgorzata Kożuchowska jak Agata Duda? Aktorka wygląda niemal identycznie!
  2. Córki Hanny Lis to prawdziwe piękności. Julia i Ania mogłyby zostać gwiazdami!
  3. Już nie nauczyciele. Kolejna grupa zawodowa zapowiada strajk
  4. Po zawieszeniu strajku część nauczycieli domaga się dymisji Broniarza
  5. Gigantyczne kontrowersje wokół Małgorzaty Rozenek. Gwiazda przemówiła
  6. Wygląda to bardzo źle. Polsat właśnie podał prognozę pogody na dzisiejszy wieczór, uważajcie

Źródło: Business Insider

Następny artykuł