Test na koronawirusa
screen/TVN24
Konrad Karpiuk - 25 Kwietnia 2020

Wiceminister zdrowia poinformował o nowej formie wykonywania testów na koronawirusa. Tylko dla wybranych

Obecnie test na koronawirusa można wykonać już w praktycznie każdym szpitalu. Po pobraniu próbek wymazy trafiają do laboratoriów, które sprawdzają obecność SARS-CoV-2 w próbce. Z biegiem czasu, zwiększają się możliwości wykonywania testów w Polsce. Jak poinformował wiceminister zdrowia, cały czas pracuje się nad jeszcze większą wydajnością. Właśnie właśnie wprowadzono nową formę wykonywania testów.

Test na koronawirusa to kluczowy element walki z epidemią. Pokazał to już przykład Tajlandii, która dzięki masowemu testowaniu obywateli radzi sobie z epidemią. Dlatego też jak informuje wiceminister zdrowia, Waldemar Kraska, cały czas opracowywane są nowe metody testowania. Kolejna z nich właśnie została wdrożona, ale dostępna jest tylko dla wybranych.

Test na koronawirusa przeprowadzony w nowy sposób. Nie wszyscy będą mogli skorzystać

Nowa metoda wykonywania testów dotyczy osób objętych kwarantanną. Priorytetem było zapewnienie im testów w warunkach, w których nie zarażą kogoś innego, a także nie trzeba będzie obciążać służby zdrowia poprzez wysłanie do nich na miejsce tak zwanej karetki "wymazówki". Okazuje się, że testy będą wykonywane metodą drive-thru

Nie żyje najmłodsza ofiaraNajmłodsza ofiara koronawirusa w Polsce. Wiadomo kim była, smutneCzytaj dalej

- Chcemy, aby przed każdym szpitalem w Polsce, gdzie są rozstawione namioty przeznaczone do triażu, czyli gdzie jest wstępna segregacja pacjentów, którzy trafiają na SOR-y, na izbę przyjęć czy też do szpitala, powstały punkty pobrań. Na początek chcemy, żeby do tych punktów pobrań zgłaszały się osoby, które są w kwarantannie. Na przykład w 12. dobie kwarantanny taka osoba podjedzie do takiego punktu samochodem, zostanie bez wysiadania z samochodu próbka od tego pacjenta pobrana. W ciągu dwóch dni będzie wynik i będziemy już wiedzieli, czy dana osoba musi pozostać w kwarantannie, czy z tej kwarantanny może być zwolniona - poinformował Waldemar Kraska stację TVN24.

Projekt testów metodą drive-thru ma być finansowany ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia. Punkty pobrań mają działać w godzinach 8-18, Jeśli ta metoda będzie się sprawdzać, planowane jest poszerzenie pobrań na inne osoby.

Ministerstwo Zdrowia dąży do wykonywania większej ilości testów

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Koronawirus niepokojące odkrycieLekarze dokonali niepokojącego odkrycia ws. koronawirusa. Dotyczy nawet młodych osób, wydali ostrzeżenieCzytaj dalej

Jak informuje Waldemar Kraska w TVN24, w ostatniej dobie wykonano w Polsce 14 tysięcy testów. Zdaniem wiceministra, 86 laboratoriów w kraju, jest w stanie wykonać 25 tysięcy testów na dobę. Dlatego obecnym celem ministerstwa jest zwiększenie ilości punktów pobrań, tak aby laboratoria pracowały na pełnych obrotach.

Dzisiaj grzeje: 1. Specjalna konferencja Morawieckiego, podał datę na 4 maja. Ogromna część Polaków w końcu się doczekała
2. Lekarze doszli do niepokojących wniosków. Odkryli przykre powikłania po koronawirusie, ozdrowieńcy się skarżą

Osoby będące w kwarantannie, która będą mogły skorzystać z badań drive-thru, mają bezwzględny zakaz wychodzenia z domu. Za łamanie tego przepisu grozi im kara od 5 do 30 tysięcy złotych. Oczywiście wyjątkiem zapewne będą objęte przypadki dojechania do punktu pobrań, z kolei do osób bez auta, będą dojeżdżać karetki "wymazówki". Jak podają oficjalne dane, w Polsce 87 tysięcy osób jest objętych kwarantanną.

Najlepsze newsy dnia: 

  1. Po epidemii wiele osób będzie cierpieć na braki jednej witaminy. Jest niezwykle ważna, szczególnie dla dzieci
  2. Oficjalnie: Ekstraklasa wraca do gry. Premier ujawnił datę wznowienia sezonu
  3. Biedronka zaczęła rozdawać maseczki za darmo. Wiadomo, kto może na nie liczyć
  4. Przenigdy nie zamawiaj w knajpie wody z cytryną. Konsekwencje mogą być opłakane
  5. Smutek i żal ogarnął TVP, była niezwykłą osobą. Nie żyje
  6. Nakarmiła bezdomnego. Najedzony wcisnął jej w rękę kartkę, pobladła czytając treść

Mama MadziBrak słów, porażające doniesienia o mamie Madzi. Ujawniono, co robi w więzieniuCzytaj dalej

Źródło: TVN24

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News