Test na koronawirusa
Piotr Molecki/East News
Klaudia Bochenek - 7 Maja 2020

Przełomowa decyzja Ministerstwa Zdrowia. Już w tym tygodniu wprowadzą wielką zmianę

Test na koronawirusa do tej pory był możliwy do wykonania przez osobę prywatną, jednak firmy, które się tym zajmowały, liczyły sobie słono za przeanalizowanie otrzymanej próbki. Ministerstwo Zdrowia zwróciło uwagę na popularność testów komercyjnych i postanowiło wprowadzić wielką zmianę.

Test na koronawirusa z dużą dozą prawdopodobieństwa będzie dostępny dla każdego Polaka. W laboratoriach szykuje się ogromna zmiana.

Test na koronawirusa będzie dla każdego, trzeba tylko zapłacić

Do tej pory próżno było szukać laboratoriów, które podejmą się wykonania pełnego i profesjonalnego testu na koronawirusa. Najczęściej można było skorzystać z badań, które są szybkie i niekoniecznie dokładne, jednak kosztują od 100 do 200 zł w zależności od swojej złożoności. Z kolei warszawskie mobilne punkty życzą sobie za tę przyjemność 580 zł i gwarantują wynik do 72 godzin. W związku z popytem na testy na obecność SARS-CoV-2 Ministerstwo Zdrowia chce wprowadzić ważną zmianę z tym związaną.

KacperekPrzerwano poszukiwania 3,5-letniego Kacperka. Policja przekazała smutny komunikatCzytaj dalej

- W tym tygodniu pojawi się rozporządzenie MZ dotyczące testowania komercyjnego. Będzie tam wskazanie, że każde laboratorium, które chce prowadzić testy komercyjne będzie musiało dokonać walidacji, czyli sprawdzić prawidłowość swoich wyników w Państwowym Zakładzie Higieny - poinformował rzecznik Ministerstwa Zdrowia na dzisiejszej konferencji prasowej. Oznacza to, że każdy chętny będzie mógł wykonać badanie na obecność koronawirusa w danym laboratorium, oczywiście odpowiednio za to płacąc - niestety nie wiadomo jeszcze ile. Ilość punktów, gdzie będzie można się zbadać bez żadnych wątpliwości, zdecydowanie wzrośnie.

Laboratoria nie będą mogły skupiać się tylko na osobach prywatnych

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

KobietaKobieta chora na nowotwór wzięła ślub w szpitalu. Następnego dnia jej męża spotkała największa tragediaCzytaj dalej

Jeśli laboratorium, które wyrazi chęć do wykonywania testów komercyjnych przejdzie pomyślnie walidację, będzie mogło zacząć przyjmować chętnych do przebadania. Jest jednak pewien warunek - mimo analizowania próbek ze zleceń prywatnych, placówka będzie też musiała nadal wykonywać pewną część badań w ramach publicznego systemu.

Dzisiaj grzeje:

1. Nagła decyzja ministerstwa, w przyszłym tygodniu zniosą ważny zakaz? Jest jeden warunek

2. Łukasz Szumowski o otwarciu salonów fryzjerskich. Zdradził swoje obawy, ostrzega Polaków

Krok, na który zdecydowało się Ministerstwo Zdrowia wynika też z bacznych obserwacji. Chodzi o duże firmy, które w zapewnieniu bezpieczeństwa swoim pracownikom, zdecydowały się płacić za testy i wykonywać je komercyjnie.

- Nikt nikomu nie może zabronić testowania komercyjnego. My chcemy wprowadzić tutaj pewne reguły i zasady działań, żeby ta wiarygodność wyników mogła być dla każdej z firm, która będzie testować swoich pracowników, stuprocentowo pewna. Gdy pojawi się wynik dodatni, żeby nie było trzeba kierować osoby do laboratorium działających w sektorze publicznym, ale by ten wynik był już raportowany i pewny - mogliśmy usłyszeć na konferencji z ust rzecznika Ministerstwa Zdrowia.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
  2. 11-latka z domu zastępczego jest w ciąży. Zaskakujące, kto okazał się być ojcem
  3. Robert Lewandowski zrobił Annie cudowną niespodziankę po porodzie. O takim mężu marzy każda kobieta (FOTO)
  4. Wszyscy do końca wierzyli w szczęśliwy finał. Niestety, ciało ich syna wyłowiono z rzeki
  5. Na obrazku chowa się kot, ale mało kto potrafi go odnaleźć. Większość poddaje się po kilku minutach
  6. Śmierć Ewy Żarskiej nie była przypadkiem? Najbliżsi nie wierzą w samobójstwo, przedstawiają dowody
  7. Nowe hitowe kotlety schabowe z farszem podbijają sieć. Już zachwyciły ponad milion Polaków, nie trzeba nawet ziemniaków i surówki

InformacjeDramatyczne informacje ws. Kacperka, nikt o nich nie mówi. Ujawniono bardzo przykre szczegółyCzytaj dalej

Źródło: Poradnik Zdrowie

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News