test na koronawirusa lekarze
Twitter Joanna Śliwińska Rzecznik_GUMed
Joanna Szwalikowska - 3 Listopada 2020

Testy na koronawirusa bez skierowania lekarza są możliwe. Polacy w ogóle nie wiedzieli

Test na koronawirusa bez konieczności otrzymywania skierowania od lekarza jest możliwy. Mnóstwo osób nie zdawało sobie z tego sprawy. Wystarczy zrobić tylko jedną rzecz.

Test na koronawirusa obecnie możemy zrobić bezpłatnie tylko w przypadku, kiedy zostanie on zlecony przez lekarza i otrzymamy stosowne skierowanie. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę z tego, że możemy również przebadać się za darmo bez konieczności uzyskiwania skierowania.

Test na koronawirusa bez skierowania. Wystarczy zrobić jedną rzecz

Rządowa aplikacja STOP COVID nie cieszyła się zbyt dużą popularnością, gdy zostało ogłoszone jej istnieje. Głównie za sprawą falstartu dotyczącego bezpieczeństwa danych. Nowa funkcjonalność może jednak sprawić, że wiele osób przekona się do niej. Nowa wersja aplikacji pozwala na zapisanie się na test na koronawirusa.

Pod osłoną nocy zapadła decyzja, nowy nakaz został wprowadzony. Obowiązuje od dziśPod osłoną nocy zapadła decyzja, nowy nakaz został wprowadzony. Obowiązuje od dziśCzytaj dalej

Jak poinformowało Ministerstwo Cyfryzacji, najnowsza wersja aplikacji STOP COVID jest już dostępna na smartfony oraz pozwala na zapisanie się na test na koronawirusa bez konieczności kontaktu z lekarzem. W jaki sposób będzie to jednak działać?

Obecnie, abyśmy dostali możliwość przeprowadzenia testu na koronawirusa za darmo, potrzebujemy skierowanie lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Możemy go również oczywiście wykonać prywatnie, jednak nie każdy jest w stanie pozwolić sobie na taki wydatek.

Teraz pojawiła się jednak nowa opcja, czyli rządowa aplikacja. Program służy do powiadamiania o tym, czy mogliśmy mieć kontakt z koronawirusem, użytkownik musi natomiast wypełnić dostępny w niej test ryzyka. Jeśli po odpowiedzi na wszystkie pytania, okaże się, że wynik jest "niepokojący", to pojawi się możliwość wykonania testu na koronawirusa. Zdaniem ministerstwa, aplikacja jest jednym z podstawowych elementów walki z pandemią.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Rodzice weszli rano do pokoju córeczki i zamarli, dziecko zniknęło. Miesiąc później dostali telefon i zaczęli płakaćRodzice weszli rano do pokoju córeczki i zamarli, dziecko zniknęło. Miesiąc później dostali telefon i zaczęli płakaćCzytaj dalej

- Nie zastępuje maseczki, ani podstawowych środków ostrożności. Uzupełnia je. Jak to robi? Wysyłając powiadomienia o kontakcie z koronawirusem - pisano w komunikacie.

- Jeśli dzięki powiadomieniu zachowasz większą ostrożność, np. zrezygnujesz ze spotkania z rodziną lub znajomymi - pomożesz ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa w Polsce. Dlatego stale zachęcamy Polaków do korzystania z tego narzędzia. Stale też je udoskonalamy - wskazywało Ministerstwo Cyfryzacji.

Aplikacja działa w oparciu o system Bluetooth. Jeśli my oraz osoba w naszym otoczeniu ma zainstalowaną aplikację i widzimy się z nią dłużej niż przez 15 minut, telefon zapamiętuje urządzenie na 14 dni. Jeśli w tym czasie osoba, z którą się widzieliśmy, zachoruje, otrzymamy powiadomienie.

Dzisiaj grzeje:

1. Będą dzwonić od 9:00 do 20:30. Telefon trzeba odebrać, wiemy o co chodzi, bardzo ważne

2. Wszystko wydarzy się dziś o 16:00. Sekretarz stanu i Minister Zdrowia już w gotowości, pozostało tylko czekać

3. Stan wyjątkowy w Polsce zostanie wprowadzony? Szef MON zabrał głos w sprawie

Powiadomienie jest anonimowe, a jego otrzymanie nie oznacza, że jesteśmy chorzy lub objęci kwarantanną. Jest to ostrzeżenie o kontakcie z wirusem oraz praktyczne informacje i wskazówki na temat tego, co zrobić w takiej sytuacji.

Jeśli wynik testu na COVID okaże się pozytywny, wtedy zadzwoni do nas pracownik Centrum Kontaktu i zostaniemy zapytani o korzystanie z opisywanej aplikacji. Otrzymamy unikalny kod PIN - o tym, gdzie go wpisać, poinstruuje nas pracownik. Dzięki temu na telefonach innych osób, które mają zainstalowaną aplikację, a miały z nami kontakt w ostatnim czasie (oczywiście też muszą mieć aplikację), otrzymają komunikat o zagrożeniu oraz podobny szereg pytań, który przechodziliśmy już wcześniej.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
  2. Horror w supermarkecie. Zwierzęta obwinęli folią, wystawili na sprzedaż, wyglądały jakby umierały w cierpieniach
  3. Anna Lewandowska zdradziła swój przepis na zdrowie. Pyszny i pomoże zwalczyć choroby (FOTO)
  4. Tadeusz Rydzyk zaczął sprzedawać mąkę. Nie do wiary, ile życzy sobie za kilogram
  5. TVN pilnie ostrzega, zacznie się już we wtorek. Lepiej nie wychodzić z domów
  6. Nagrał, co Żandarmeria Wojskowa wyrabia na cmentarzu. Burza w sieci po publikacji filmu
  7. Naukowcy nie wierzą we własne odkrycie. Znaleźli na Marsie coś niezwykłego
  8. Pobiła potrójny rekord. Nie uwierzycie, jak gigantyczną rybę złowiła kobieta w Polsce
Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze "Złotopolskich"Czytaj dalej

Źródło: Fakt

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News