Julian Kornhauser, teść prezydenta Dudy, protestuje przeciwko polityce PiS i podpisał list otwarty do ministra Glińskiego w sprawie zwolnienia Grzegorza Gaudena z funkcji dyrektora Instytutu Książki. Dziennikarze m.in w tym upatrują niską aktywność polityczną Pierwszej Damy, która jest rozdarta pomiędzy ojcem a mężem.

– Domyślamy się, że nasz protest nie odniesie skutku – nowy rząd już nas przyzwyczaił do lekceważenia opinii publicznej – ale chcemy, żeby to było powiedziane: Grzegorz Gauden był doskonałym dyrektorem Instytutu, od lat świetnie prowadził bardzo fachowy zespół. Owocnie kontynuując pracę rozpoczętą przez Albrechta Lemppa, doprowadził do rozkwitu tej ważnej dla wspierania polskiej literatury placówki. Instytut Książki kierował się zawsze kryteriami czysto merytorycznymi, nikomu nie zaglądał do legitymacji partyjnej. Natomiast odwołanie Grzegorza Gaudena jest aktem politycznej zemsty i może tylko zaszkodzić polskiej kulturze – przekonują twórcy listu, pod którym podpisał się Julian Kornhauser.

Antyrządowe media przekonują, że Pierwsza Dama jest mało aktywna, ponieważ również sprzeciwia się polityce męża. Z kolei ci, którzy uważają, że aktywność Agaty Dudy jest jak najbardziej wystarczająca również zauważają, że znalazła się w kłopotliwej sytuacji i ma prawo być rozdarta. Z jednej strony ojciec aktywnie i publicznie sprzeciwiający się polityce PiS, z drugiej strony mąż prezydent.

Żydowskie pochodzenie teścia prezydenta zostało ujawnione przez Newsweeka, co miało sprowokować skrajną prawicę do antysemickich ataków na Kornhausera. Część takich komentarzy faktycznie się pojawiła, szczególnie na skrajnie prawicowych blogach. Wiersze Kornhausera polecał m.in Adam Michnik, za „spojrzenie w oczy tej tragicznej historii Polski”. Poeta jest jednak bardzo ciężko chory, więc jego protesty przeciwko polityce Prawa i Sprawiedliwości zapewne ograniczą się do takiej formy działania. Ma problemy z mówieniem, a prawa strona jego ciała jest sparaliżowana.

POLUB FANPAGE PLURALISTYCZNEGO, BEZSTRONNEGO SERWISU O POLITYCE, BY BYĆ NA BIEŻĄCO


Obserwuj Pikio.pl na Twitterze, tam więcej informacji!

źródło: naTemat.pl

 

...

Zobacz również

Zobacz również