Terroryści mogą być wszędzie. Wypłynęła tajna umowa między ISIS i USA

Terroryści mogą być wszędzie. Wypłynęła tajna umowa między ISIS i USA

To, co wydarzyło się w Rakce tuż po wyparciu z niej bojowników tzw. Państwa Islamskiego, dla mieszkańców Europy brzmi jak tragiczny żart. Jak się bowiem okazało, islamiści, którym udało się przeżyć, nie uciekli z miasta sami. Pomogły im w tym... wojska walczącej z nimi koalicji na czele z USA. 

Najważniejsze w walkach o Rakkę okazały się dni między 10 a 12 października 2017 r. Ciągłe naloty i bombardowania całkowicie zniszczyły zabudowania oraz zabiły znaczną większość stacjonujących w mieście bojowników ISIS. Ci, którym udało się pozostać przy życiu, postanowili więc skontaktować się z przedstawicielami koalicji arabsko-kurdyjskiej. Co ciekawe, terrorystom udało się dopiąć swego. Już 10 października Rakkę opuściło wiele samochodów, ciężarówek oraz autobusów, w których z miasta wyjechały setki bojowników z całymi rodzinami. Jak twierdzą kierowcy, odnalezieni przez BBC, wszystkie przewożone przez nich osoby były uzbrojone po zęby na wypadek zdrady tych, którzy mieli im pomóc uciec.

Co będzie dalej?

Wśród ewakuujących się ludzi mieli być także dżihadyści zwerbowani z państw europejskich. Mówili ponoć po angielsku, francusku. Nie wieźli ze sobą flag ISIS, żeby nikogo nie prowokować. Nie próbowali także wyrządzić krzywdy napotkanym w sklepach oraz na postojach osobom. Samoloty i drony koalicji miały niezmiennie strzec osobliwego konwoju. Wywołało to wśród uciekających strach, dzięki któremu prawdopodobnie zachowali oni całkowity spokój. Co szokujące, setki osób, którym udało się ewakuować z Rakki, mogły przedostać się do Europy, gdzie powrócą najpewniej do wyznawanych przez siebie wartości. Wiele państw podjęło już czynne działania, mające uniemożliwić im przekroczenie poszczególnych granic. Czas jednak pokaże, czy przyniosą one oczekiwane przez władze oraz obywateli skutki. Fot. Twitter
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News