Niejednego dziwi tak bardzo nagłośniony temat smogu w Polsce. Jak dotąd bowiem nigdy w mediach nie było tak wiele przekazów dotyczących stanu powietrza w naszym kraju. Niemało jest takich, którzy w smogowej sprawie dopatrują się drugiego dna. To ma być z kolei wyłożone potężnymi pieniędzmi.

W internecie nie brakuje krytyków sprawy smogu. Ludziom tym nie podoba się tak powszechne i ogólne mówienie o tym problemie. Twierdzą, że fakt, iż sprawa ta wskoczyła do mediów tak nagle i z miejsca stała się numerem 1 polskiej zimy, jest nader podejrzane. Owi krytycy dopatrują się w tym wszystkim spisku.

Na dowód swoich racji przedstawiają badania powietrza w Polsce z lat 70. i 80. XX wieku, kiedy to zanieczyszczenie powietrza było kilkakrotnie wyższe. Ich zdaniem, w napędzaniu ogólnej paniki swój cel mają przedsiębiorcy zajmujący się sprzedażą ekologicznych pieców. Ci liczyć mają na potężne zyski z masowych zamówień na wymianę starych pieców na nowe – ekologiczne.

 – Zbiorowa histeria nie wzięła się znikąd. Została opracowana przez niektóre organizacje pozarządowe. Wcale nie chodzi o ochronę naszego zdrowia i życia, lecz o zyski. Sprzedaż ekologicznych pieców to gigantyczny zarobek – twierdzi jeden z autorów portalu Twoja Pogoda.

Pod krytykę poddawane są też wyniki stacji pomiarowych, które badają poziom zanieczyszczenia powietrza. Krytycy smogu twierdzą, że tych jest za mało. Zwracają uwagę na to, że przypisywanie poziomu powietrza całej Warszawie na podstawie pomiaru z osiedla domków rodzinnych pod stolicą jest sporym przegięciem.

Zwolennicy smogowej teorii spiskowej twierdzą też, że afera ze smogiem w tle napędzać ma przemiany energetyczne w Polsce. Podważanie słuszności wykorzystywania węgla, jako podstawy polskiej gospodarki, ma przyspieszyć jego wycofanie z użytku. Na to czekają już zagraniczne firmy specjalizujące się w budowaniu elektrowni opartych na odnawialnych źródłach.

Zobacz również

pt