Warszawa wydaje się jednym z ostatnich bastionów Platformy Obywatelskiej. Chociaż w ostatnich wyborach parlamentarnych w stolicy wygrał PiS, warszawski ratusz wciąż pozostaje we władaniu PO. Jeśli wyniki z przeprowadzonego niedawno badania utrzymają się do wyborów samorządowych, Platforma straci władzę w stolicy. 

Rafał Trzaskowski z PO nie jest już na prowadzeniu w wyścigu o fotel prezydenta Warszawy. Nowym liderem został Patryk Jaki, który prawdopodobnie wystartuje w wyborach z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. Pragniemy jednak podkreślić, że sondaże powinny być traktowane z przymrużeniem oka i nie decydują o ostatecznym zwycięstwie kandydatów.

Jaki lepszy, ale… gorszy

Według sondażu Ariadny przeprowadzonego na zlecenie wp.pl, gdyby wybory samorządowe odbyły się dzisiaj, prezydentem Warszawy zostałby Patryk Jaki z poparciem wynoszącym 28 proc. Rafał Trzaskowski, uznawany dotąd za faworyta wyścigu, zgromadził zaledwie 19 proc. głosów wśród respondentów. Co symptomatyczne, aż 53 proc. badanych nie było w stanie opowiedzieć się za którymkolwiek z kandydatów.

Kolejną daną z sondażu Ariadny, która zaskakuje, jest odsetek tych, którzy uważają, że Trzaskowski byłby lepszym prezydentem Warszawy od Jakiego. Taki pogląd podziela 26 proc. respondentów. Co ciekawe, tylko 23 proc. biorących udział w badaniu twierdzi, że w tej roli lepiej sprawdziłby się kandydat PiS. Gdyby interpretować dane dosłownie, można dojść do wniosku, że respondenci chcą wybrać w stolicy… gorszego kandydata! Zdania w tej kwestii nie ma aż 51 proc. badanych.

„Raczej dobry” komisarz

Autorzy badania zapytali respondentów również o to, jak oceniają pracę Patryka Jakiego w charakterze komisarza weryfikacyjnego w sprawie afery reprywatyzacyjnej. 11 proc. ocenia jego pracę bardzo dobrze, a 20 proc. dobrze. Raczej negatywnie w tej roli postrzega go 8 proc. badanych, a bardzo negatywnie – 14 proc. Jak nietrudno się domyślić, najlepiej jego pracę oceniają wyborcy PiS (aż 76 proc. „pozytywnych” głosów), a najgorzej respondenci głosujący na Nowoczesną (tylko 14 proc.).

Wybory samorządowe, podczas których warszawianie wybiorą nowego prezydenta, odbędą się w przyszłym roku. Na pewno nie wystartuje w nich Hanna Gronkiewicz-Waltz, która obecnie pełni wspomniany urząd.

Źródło: wp.pl

Te MEMY najlepiej podsumowują 2 lata rządów PiS!

Ile aut ma Beata Kempa? Kto by pomyślał! Prześwietlamy sekrety majątkowe polityków

...

Zobacz również