Ten raport zatrzęsie Polską. PiS odtajni polityczną BOMBĘ

Ten raport zatrzęsie Polską. PiS odtajni polityczną BOMBĘ

Dziś Pełnomocnik Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej Piotr Naimski powiedział, że w najbliższym czasie może nastąpić ujawnienie tajnych materiałów źródłowych do raportu NIK oraz raportu ws. szczegółów dot. umowy gazowej z Rosją z 2010 r. 

Na antenie Jedynki Polskiego Radia minister Piotr Naimski zaznaczył, że "mamy pełną wiedzę na temat tego, co zostało podpisane, natomiast nie wiemy, jak doszło do podpisania tych tak szkodliwych dla Polski dokumentów". Minister informuje, że postępowanie w tej sprawie prowadzone jest przez prokuraturę warszawską oraz że raport jest niejawny. Nie można go opublikować tylko dlatego, że materiały źródłowe tego raportu są materiałami niejawnymi. Trwa procedura ich odtajniania. - To jest dość żmudna procedura zabierająca dużo czasu, ale jesteśmy na ostatnim etapie tego procesu. W momencie, kiedy te źródłowe materiały będą odtajnione, będzie także odtajniony raport NIK - zapowiedział minister.

Co jest najbardziej szokujące w tych raportach?

- Niewątpliwe stanowisko polskich negocjatorów w roku 2009 i 2010 - ludzi, którzy rozmawiali ze stroną rosyjską na temat tych umów. Ówczesny wicepremier Pawlak wystąpił o przedłużenie kontraktu gazowego z Rosją do roku 2037. Co było abstrakcyjne - odpowiedział na antenie. Wiązałoby to Polskę na kolejne dziesięciolecia z Rosją. Zdaniem ministra Naimskiego interesującym wątkiem, pojawiający się w notatkach ze spotkań z Rosjanami, jest powiązanie kwestii dostaw gazu do Polski z projektami budowy mostu elektroenergetycznego z Kaliningradu do Polski. Zdaniem ministra, byłoby to skrajnie niekorzystne dla Polski. - Nie widzę tam rozwiązań, które byłyby w polskim interesie. W polskim interesie w tamtym czasie było podpisanie krótkoterminowego kontraktu na dodatkowe dostawy gazu do roku 2014, czyli do wtedy planowanego uruchomienia gazoportu w Świnoujściu. Z tego postulatu strona polska zrezygnowała. - powiedział minister Naimski. Przypomnijmy, że zapisy kontraktu były renegocjowane w 2010 r. Ówcześni wicepremierzy Polski (Waldemar Pawlak) i Rosji (Igor Sieczin) podpisali jesienią 2010 roku międzyrządowe porozumienie w sprawie zwiększenia dostaw gazu do Polski. Wtedy również aneks do kontraktu podpisały PGNiG oraz Gazprom, które dotyczyło zwiększenia dostaw rosyjskiego gazu do Polski o ok. 2 mld m sześć. rocznie. Umowa przewiduje tranzyt gazu do 2019, a dostawy do 2022 r. Źródło: Onet.pl  
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News