Młoda dziewczyna opublikowała na Snapchacie nagranie, które rozpaliło część Saudów do czerwoności. Mimo iż film trwa zaledwie kilka sekund i nie dzieje się na nim nic obscenicznego, dziewczynie może grozić więzienie.

Arabia Saudyjska jest jednym z najbardziej konserwatywnych państw islamu. Część jej mieszkańców poczuła się oburzona nagraniem, na którym młoda dziewczyna w krótkiej spódnicy przechadza się ulicą fortu Ushayqir w prowincji Nadżd. Jej ubiór został przez część muzułmanów odebrany jako na tyle niestosowny, aby stanowić pretekst do wytoczenia dziewczynie procesu.

Na ten moment tożsamość kobiety nie jest znana. Ukrywa się ona pod pseudonimem „Khulood”, co w języku arabskim oznacza nieśmiertelność, wieczność i nieskończoność. Droga, którą przechadza się na nagraniu ma dla Saudów wartość historyczną. To w jej okolicy narodził się założyciel wahhabizmu – fundamentalistycznej ideologii islamskiej.

Jedną z osób, oburzonych nagraniem jest dziennikarz, Khaled Zidan. Po obejrzeniu filmu ocenił, że na ulice Arabii Saudyjskiej powrócić powinna policja religijna. Khulood ma też swoich obrońców. Część internautów chwali jej odwagę. Pisarz i poeta, Wael al-Ghassim, nie mógł uwierzyć w negatywne komentarze, jakie pojawiły się po publikacji nagrania.

Myślałem, że ona kogoś zabiła. Okazało się, że cała historia toczy się wokół jej spódnicy, która nie spodobała się ludziom. Zastanawiam się, w jaki sposób Vision2030 może odnieść sukces, jeżeli ją zaaresztują – napisał poeta.

źródło: TVN24

Zobacz również