Natknąłem się dziś na kanał Telewizji Republika na Youtube. To co tam znalazłem przechodzi ludzkie pojęcie. Oto krok po kroku, wiadomości w Telewizji Republika:

– o słowach Kaczyńskiego, który stwierdził, że Krystyna Pawłowicz jest Korwinem-Mikke PiS-u. Oczywiście od razu przedstawia się sylwetkę Bartoszewskiego jako reprezentanta salonu i osoby, z pomocy której korzysta PO żeby podbić sobie słupki w czasie kampanii. Tak, to jest powiedziane wprost. Oczywiście podkreśla się, że Bartoszewski nie jest profesorem, a nawet magistrem, a tytuł nadano mu by wzmocnić jego pozycję. Teraz najlepsze, w wiadomościach podają, że Bartoszewski jest liderem jeśli chodzi o posiadanie niemieckich nagród. Jaki ma być przekaz? Wyjaśnia wszystko Jarosław Kaczyński, który mówi, że w Polsce są ludzie, którzy żyją z pieniędzy obcych państw i bronią ich interesów. Taa :)

– o wizycie Jarosława Kaczyńskiego w Gdańsku i jego zarzutach, że polski rząd nie wspiera polskiego przemysłu. Przez minutę puszczone jest nagranie z przemówienia Prezesa PiS.

– na ekranach sondaż. Wygrywa PiS, czyli partia Jarosława Kaczyńskiego, co z zadowoleniem na twarzy prezentuje prowadzący

– tym razem nie ma Jarosława Kaczyńskiego. Jest informacja o kilkutysięcznej procesji w Krakowie, będącej dziękczynieniem za beatyfikację Jana Pawła II. Oczywiście jest przemówienie metropolity warszawskiego Kazimierza Nycza, który krytykuje świeckość państwa, w której nie ma miejsca dla Kościoła chociażby na uroczystościach państwowych i w szkole.

– o sytuacji na Ukrainie i obwodach donieckim i ługańskim. Podpis „nielegalne referenda”, redaktor nazywa je „tak zwanymi”. Wyraźnie insynuuje się, że to wszystko farsa, a iluzja tłoku tworzona jest by miały co nagrać rosyjskie stacje. Można się zgadzać lub nie, aczkolwiek media informacyjne nie mają podawać na talerzu opinii tylko fakty. Fakty, nie domysły.

– „Rosja sięgnie po swoją ulubioną broń i wkrótce zakręci Ukrainie kurek z gazem” Zalatuje rusofobią nieprawdaż? W tym miejscu redaktor podkreśla, że my też podpisaliśmy NIEKORZYSTNĄ umowę przed czterema laty. Każdy moment jest dobry żeby dopiec Tuskowi. Następnie wypowiada się ekonomista, który wyśmiewa Zachód za uznanie przed laty Rosję za państwo normalne i miłujące wolny rynek, z którym normalnie się handluje. Redaktor podkreśla, że pewnie tak myślał również Donald Tusk. Teraz najlepsze, wyemitowana jest jeszcze rozmowa z sowietologiem, który przyrównuje politykę Rosji do polityki dilera. Sowietologia? dział historii i politologii obejmujący całokształt wiedzy o ZSRR. Ok, widz ma w końcu zrozumieć, że Putin dąży do odbudowy ZSRR. Przecież działają tak samo! W końcu, po co wypowiadałby się sowietolog?

– o debacie kandydatów na prezydenta Ukrainy w Warszawie, w tym przedstawiciela skrajnie prawicowej partii Prawy Sektor. Ruch Narodowy zwołał protest przed siedzibą Fundacji Otwarty Dialog organizującej debatę. Tutaj plus, bo nie potraktowali RN tak jak to robi TVN. Przy okazji muszę odnieść się do wypowiedzi jednego z narodowców. Mówi: „oni (przedstawiciele Prawego Sektora) nie mają prawa tutaj być, bo są przedstawicielami idei która zabiła setki tysięcy ludzi, szczególnie że się w ogóle tego nie wyparli i cały czas się przyznają.” Czyli powinni kłamać? Generalnie wiadomo o co chodzi, ale to dość niefortunne wystąpienie.

W wiadomościach na koniec pojawia się temat wyborów na Litwie,  udzielenia święceń 13 diakonom przez papieża oraz o Marszu Pileckiego. Niby wszystko w porządku, aczkolwiek tematyka skierowana wyraźnie w stronę prawicowego widza. Po prostu TV Republika nawet nie aspiruje do bycia obiektywnym medium. Szkoda, bo co innego mówił Bronisław Wildstein gdy telewizja dopiero powstawała. Miały być fakty, bez opinii, bez wbijania widzowi gwoździa. Teraz te słowa, szczególnie gdy przypomni się jego skandaliczne zachowanie w stosunku do rosyjskiego dziennikarza (LINK), brzmią jak marny żart. Pogrzebaliście tam z ferajną z tygodnika Do Rzeczy i Gazety Polskiej spory potencjał. Stworzyliście propagandówkę PiS-u dla wąskiego grona odbiorców, która brakiem obiektywizmu razi po stokroć bardziej niż TVN. Nawet szkoda mi czasu na oglądanie tego badziewia, choć dałem radę przebrnąć przez kilka programów. Nie polecam, chyba że dla zabawy przy kotlecie.

Naczelny poganiacz kmiotów z polskiej sceny politycznej, biesiadnik i artysta