Tego o Alinie Janowskiej na pewno nie wiedziałeś. NIESAMOWITE zdjęcie sprzed 72 lat

Tego o Alinie Janowskiej na pewno nie wiedziałeś. NIESAMOWITE zdjęcie sprzed 72 lat

Alina Janowska to jedna z najpopularniejszych polskich aktorek. Zmarła 13 listopada 2017 roku w wieku 94 lat. Aktorka znana była m.in. z "Wojny domowej" czy "Podróży za jeden uśmiech".

Janowska zadebiutowała w 1946 roku w łódzkim Teatrze Syrena. Właśnie tam zauważył ją asystent Leonarda Buczkowskiego i zaprosił do współpracy w „Zakazanych piosenkach”. Przez wiele lat Janowska pojawiała się nie tylko na deskach teatru. Ostatnio pojawiła się na wielkim ekranie w 2009 roku jako Maria w filmie "Ostatnia akcja" Michała Rogalskigo.

Działalność w czasie II Wojny Światowej

Kariera aktorska to jednak nie jedyna ważna sfera życia Janowskiej. Mało kto wie, że w czasie trwania II Wojny Światowej, Alina Janowska została aresztowana i przez siedem miesięcy więziona na Pawiaku w Warszawie za pomoc żydowskiej rodzinie. Potem została zwolniona i tym samym uratowana przed wywozem do Oświęcimia. Ponadto brała udział w powstaniu warszawskim - była łączniczką dowództwa Batalionu „Kiliński” pod pseudonimem „Alina” (nieformalnie „Setka” – z uwagi na to, że można było na nią liczyć w stu procentach).

Wrażliwa i pełna empatii artystka

Należy wspomnieć, że Alina Janowska była Kawalerem Orderu Uśmiechu. Została uhonorowana m.in. odznaką "Za zasługi dla Warszawy", Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski a także Prometeuszem - Nagrodą Artystyczną Polskiej Estrady za szczególne osiągnięcia dla sztuki estradowej. Aktorka w ostatnich latach życia chorowała na Alzheimera i była pod opieką swojego męża - słynnego szermierza i architekta Wojciecha Zabłockiego. fot. twitter.com/KolorHistorii
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News