Takiego obrotu spraw z pewnością nikt by się nie spodziewał. Największe kraje Unii Europejskiej dołączają się do inicjatywy, którą już wcześniej rozpoczął polski rząd.

Chodzi o wyższe opodatkowanie na terenie całej Unii globalnych korporacji takich jak Google, Facebook, czy Apple. Specjalną grupę nacisku na Komisję Europejską w tej sprawie utworzyły Francja, Niemcy, Hiszpania oraz Włochy jednak to polski rząd jako pierwszy wystąpił z takim pomysłem.

Cieszy mnie każdy kolejny sygnał, który wskazuje, że ta kwestia jest ważna dla społeczności międzynarodowej, a polskie stanowisko jest podejmowane przez kolejne państwa. Na najbliższym nieformalnym spotkaniu ECOFIN polska delegacja będzie dalej aktywnie uczestniczyć w tych pracach – skomentował sprawę wicepremier Mateusz Morawiecki.

Przekonuje przy tym, że przez obecne zasady opodatkowania państwa unijne tracą miliardy euro. Cieszy się jednak, że w końcu podobnie jak on przywódcy innych krajów zaczęli dostrzegać ten problem.

W czerwcu tego roku w Paryżu podpisałem w imieniu naszego kraju międzynarodową konwencję przeciw unikaniu opodatkowania. Byliśmy jednym z jej inicjatorów. Ona jest bardzo ważnym krokiem w kierunku ucywilizowania sytuacji. Ta konwencja zakłada, że firmy będą opodatkowane tam, gdzie osiągają zyski – czyli tak jak już od dawna być powinno – dodaje polski minister finansów.

źródło: money.pl

...

Zobacz również

15 największych sekretów ujawnionych przez WikiLeaks