Wygląda na to, że rząd Beaty Szydło zostanie znienawidzony przez polskich emigrantów jak żaden z jego poprzedników. Już niebawem będą musieli oni płacić w Polsce wysoki podatek.

Obecnie, jeśli na przykład jeden z członków rodziny pracuje w innym kraju Unii Europejskiej, ale jej reszta przebywa w Polsce, to nie musi on składać PIT-u w naszym kraju. Teraz ma się to jednak zmienić.

Co więcej, jeśli stawka podatkowa za granicą jest niższa od polskiej, różnicę trzeba będzie dopłacić w kraju. Według wielu osób rząd w ten sposób w desperacki sposób stara się łatać dziurę budżetową.

Jeżeli wynagrodzenie Polaka jest opodatkowane w państwie A według stawki 15 procent, a u nas uśredniona stawka podatkowa dla takiego dochodu wynosi 20 procent, to musi on dopłacić w Polsce pozostałe 5 procent, mimo że jest to wynagrodzenie, które w całości uzyskał za pracę w państwie A – tłumaczy nowe zasady opodatkowania prawnik, Józef Banach.

Dotychczasowe zasady opierały się na umowach podpisywanych bezpośrednio z władzami pozostałych państw Unii Europejskiej. Nowe przepisy będą obowiązywać automatycznie w momencie wejścia w życie konwencji między Polską a drugą stroną danej umowy i będą miały zastosowanie od następnego roku kalendarzowego bądź podatkowego.

źródło: wiesci24.pl

...

Zobacz również

Jakie wykształcenie ma Beata Szydło? Nie do wiary! Czego uczyli się nasi politycy