Na stacji metra Świętokrzyska pojawiły się dobrze znane protestującym grafiki z napisem „Konstytucja”. Jest to część coraz bardziej spektakularnego projektu  „Demokracja ilustrowana”, który ma pokazywać, czym dla twórców grafik jest patriotyzm oraz z czym wiążą narodowe symbole. Oczywiście nie wszystkim użytkownikom komunikacji miejskiej się to spodobało.

– Ekrany wizyjne w przejściu pomiędzy I a II linią metra to przestrzeń wyjątkowa. Pojawiają się na nich kampanie społeczne, informacje kulturalne, miejskie czy społeczne, nakłaniające do obywatelskiego zaangażowanie. Emitujemy spoty dotyczące warszawskiego budżetu partycypacyjnego, zaproszenia na obchody pierwszych wolnych wyborów, na obchody Powstania Warszawskiego czy wreszcie spoty #OddychajWarszawo w ramach kampanii mówiącej o ochronie powietrza – opowiedzieli mediom o miejscu pojawienia się grafik przedstawiciele firmy Warexpo, odpowiedzialnej za zagospodarowanie ekranów.

– Zależy nam, aby eksponowane treści były istotne dla miasta i jego mieszkańców. Kluczowy dla nas jest cel przedsięwzięcia. Inicjatorzy akcji „Demokracja ilustrowana” zwrócili się do nas z prośbą o zamieszczenie pracy artysty. Podobnie jak w przypadku innych inicjatyw wyraziliśmy zgodę – dodali członkowie firmy. Wsparli więc swoim działaniem inicjatywę, która według twórców wcale nie ma opierać się na stawaniu po prawej lub lewej stronie sceny politycznej.

Działacze wspierający „Demokrację ilustrowaną” twierdzą otwarcie, że chcą pokazywać obywatelom fakt, iż kraj jest wspólnym dobrem. Dlatego właśnie postanowili „zhakować metro”. Jak można się było spodziewać, spotkali się nie tylko z pozytywnym odbiorem. Niezmiennie zaznaczają jednak, że nie przeszkodzi im to w dalszej pracy.

...

Zobacz również