Imigranci i uchodźcy, których uratowano od utonięcia podczas niedawnej akcji na Morzu Śródziemnym, przeżyli niemały szok. 300 osób udających się do Włoch odesłano do Libii, skąd płynęli. To jedna z pierwszych tego typu sytuacji w czasie trwania obecnego kryzysu migracyjnego. Dla wielu osób jest ona naprawdę przełomowa.

Do odesłania grupy płynącej do Włoch doszło wskutek porozumienia między krajem będącym celem uchodźców i libijską Strażą Przybrzeżną, która dysponuje łodziami patrolowymi. Gdy służby te zostały poinformowane przez europejskich kolegów z włoskiego odpowiednika instytucji o zaistniałej sytuacji, od razu podpłynęły do łodzi, pomogły tym, którzy z niej wypadli i odesłali grupę do Libii.

Wiele osób zauważyło, że był to jeden z pierwszych przypadków tego typu działań europejskich władz. Jest więc pewnego rodzaju przełomem w trwającym już długi czas kryzysie. Niektórzy nazywają to zwycięstwem wartości kontynentu, inni ich porażką, jednak wszyscy zgodnie przyznają, że było to naprawdę istotne działanie w kontekście przyszłości imigrantów i uchodźców przybywających do nowych krajów.

...

Zobacz również