Miliony złotych na pomoc dla ludzi pokrzywdzonych przez organizacje przestępcze. To tradycyjne już działanie Ministerstwa Sprawiedliwości, które co roku zasila ze specjalnego funduszu organizacje pozarządowe. Chodzi zwłaszcza o te zajmujące się niesieniem pomocy dla ludzi, którzy zostali pokrzywdzeni przez organizacje przestępcze. O dziwo, pieniądze dostała także organizacja Tadeusza Rydzyka.

Zbigniew Ziobro zdecydował się na rozdzielenie trochę ponad 7 mln złotych pomiędzy 36 organizacji pozarządowych. Te mają zająć się wspieraniem pokrzywdzonych przez przestępców Polaków i przeciwdziałaniem przestępczości. Pieniądze pochodzą z Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej –  Funduszu Sprawiedliwości.

Poza konkursem

Wielu przedstawicieli NGO jest jednak mocno wstrząśniętych. Dotąd co roku rozdawanie funduszy odbywało się jawnie i było wcześniej hucznie ogłaszane. W tym roku pieniądze jakby nagle same wskoczyły do kieszeni wybranych beneficjentów. Jak mówi szefowa jednej z organizacji pozarządowych, co roku otrzymywała pieniądze w drodze konkursu. W tym ten nie był w ogóle ogłoszony, a na stronach ministerstwa podano jedynie jego wyniki. Kobieta nie kryje swojego wzburzenia. Chce jednak pozostać anonimowa, gdyż boi się, że swoim zdaniem zaszkodzi organizacji.

– W tym roku jest inaczej. Ci, którzy taką pomocą zajmują się od lat, nie dostają nic. Co więcej, w ogóle nie wiedzieliśmy o konkursie, choć codziennie sprawdzamy stronę Ministerstwa Sprawiedliwości i Biuletyn Informacji Publicznej. Zobaczyliśmy to dopiero w momencie, gdy dotacje były już rozdzielone. Warto ujawnić, kto je dostał – uważa działaczka.

Jak nie wiadomo do kogo, to do Rydzyka

Na liście opublikowanej przez MF widnieje 36 podmiotów, które otrzymały pieniądze. W zasadzie jest ich 37, ale fundacja ojca Rydzyka „Lux Veritatis” jest tam wymieniona dwukrotnie. W sumie do kieszeni toruńskiego redemptorysty trafić ma ponad 600 tys. złotych. Taka decyzja dziwi wiele osób, gdyż dotąd „Lux Veritatis” nie zajmowała się niesieniem pomocy pokrzywdzonym przez przestępców, o zwalczaniu przestępczości nie wspominając.

W internecie już pojawiły się prześmiewcze komentarze, że teraz z Torunia maszerować będą oddziały „moherowych beretów”, które zajmą się walką z mafią.

źródło: gazeta.pl

Kim jest mąż Beaty Szydło? Imponujące! 10 nieznanych faktów z życia premier


Te zdjęcia nie były dla nich powodem do dumy! Gwiazdy w policyjnej kartotece [ZOBACZ!]

...

Zobacz również