Tego jeszcze nie było! "Armia Rydzyka" będzie walczyć z... mafią

Tego jeszcze nie było! "Armia Rydzyka" będzie walczyć z... mafią

Miliony złotych na pomoc dla ludzi pokrzywdzonych przez organizacje przestępcze. To tradycyjne już działanie Ministerstwa Sprawiedliwości, które co roku zasila ze specjalnego funduszu organizacje pozarządowe. Chodzi zwłaszcza o te zajmujące się niesieniem pomocy dla ludzi, którzy zostali pokrzywdzeni przez organizacje przestępcze. O dziwo, pieniądze dostała także organizacja Tadeusza Rydzyka.

Zbigniew Ziobro zdecydował się na rozdzielenie trochę ponad 7 mln złotych pomiędzy 36 organizacji pozarządowych. Te mają zająć się wspieraniem pokrzywdzonych przez przestępców Polaków i przeciwdziałaniem przestępczości. Pieniądze pochodzą z Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej -  Funduszu Sprawiedliwości.

Poza konkursem

Wielu przedstawicieli NGO jest jednak mocno wstrząśniętych. Dotąd co roku rozdawanie funduszy odbywało się jawnie i było wcześniej hucznie ogłaszane. W tym roku pieniądze jakby nagle same wskoczyły do kieszeni wybranych beneficjentów. Jak mówi szefowa jednej z organizacji pozarządowych, co roku otrzymywała pieniądze w drodze konkursu. W tym ten nie był w ogóle ogłoszony, a na stronach ministerstwa podano jedynie jego wyniki. Kobieta nie kryje swojego wzburzenia. Chce jednak pozostać anonimowa, gdyż boi się, że swoim zdaniem zaszkodzi organizacji. - W tym roku jest inaczej. Ci, którzy taką pomocą zajmują się od lat, nie dostają nic. Co więcej, w ogóle nie wiedzieliśmy o konkursie, choć codziennie sprawdzamy stronę Ministerstwa Sprawiedliwości i Biuletyn Informacji Publicznej. Zobaczyliśmy to dopiero w momencie, gdy dotacje były już rozdzielone. Warto ujawnić, kto je dostał - uważa działaczka.

Jak nie wiadomo do kogo, to do Rydzyka

Na liście opublikowanej przez MF widnieje 36 podmiotów, które otrzymały pieniądze. W zasadzie jest ich 37, ale fundacja ojca Rydzyka "Lux Veritatis" jest tam wymieniona dwukrotnie. W sumie do kieszeni toruńskiego redemptorysty trafić ma ponad 600 tys. złotych. Taka decyzja dziwi wiele osób, gdyż dotąd "Lux Veritatis" nie zajmowała się niesieniem pomocy pokrzywdzonym przez przestępców, o zwalczaniu przestępczości nie wspominając. W internecie już pojawiły się prześmiewcze komentarze, że teraz z Torunia maszerować będą oddziały "moherowych beretów", które zajmą się walką z mafią. źródło: gazeta.pl
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News