Miliony Polaków ekscytują się promocjami oferowanymi przez niemalże wszystkie sieci handlowe. Z utęsknieniem oczekują ofert nie do odrzucenia i obserwują swoich ulubionych sprzedawców. Niektóre promocje jednak to nic więcej, jak tylko haczyk.

Coraz większą popularność zaskarbia sobie tzw. Black Friday, czyli tzw. czarny piątek, podczas którego można wychwycić z pozoru bardzo atrakcyjną ofertę. Miliony Polaków nie wiedzą jednak, że oferowane przez dyskonty promocje, to jedna wielka ściema. Za niektóre „promocyjne” produkty niekiedy nawet znacznie przepłacają.

ZOBACZ TAKŻE: Koszmar w Black Friday! Krwawy atak nożownika w polskim mieście

Analitycy biorą promocje pod lupę

Przedmiotem analizy były oferty z 800 sklepów internetowych. Pod uwagę wzięto ceny najbardziej pożądanych w okresie świątecznym towarów, takich jak: kosmetyki, książki, gry komputerowe i planszowe, smartfony, małe i średnie AGD i zegarki. Przy pomocy specjalistycznego oprogramowania monitorowano codziennie ceny około 150 produktów z ponad 800 sklepów. Około 74% badanych produktów pojawiło się na liście obserwowanych towarów również w roku ubiegłym, dzięki czemu analitycy porównali ceny z tegorocznego i zeszłorocznego „Czarnego Piątku”.

Podczas okresu świątecznego pracownicy Deloitte porównali ceny ponad 4,5 tysiąca produktów. Z raportu wynika, że cena aż 71% z nich, mimo reklamowanego Black Friday, nie zmniejszyła się wcale. Przeceniono zaledwie 20% towaru, a w przypadku 8% ich cena była jeszcze wyższa.

Groszowe obniżki genialną strategią marketingową

Z wyników analizy ekspertów Deloitte wynika więc jasno, że Black Friday jest jedynie zabiegiem marketingowym. Obniżki cen, jeżeli w ogóle są, to mowa tylko o małych kwotach, których przeciętny Polak nie odczuje na własnej kieszeni, gdyby oferowany produkt chciał zakupić poza promocją. Wielu obywateli naszego kraju daje się jednak nabrać na hasła reklamowe promowane w radiu, telewizji i na billboardach. Warto jednak być czujnym, i jeżeli planujemy zakup jakiegoś produktu, sprawdzić jego cenę w kilku lokalizacjach i monitorować ją przez jakiś czas. Wtedy rzeczywiście może nam się udać skorzystać z najlepszej możliwej oferty.

ZOBACZ TAKŻE: Black Friday: Najlepsze promocje w Polsce, jeszcze zdążysz!

źródło: rmf24.pl

Kto jest bogatszy: Lewandowski czy Radwańska? Najbogatsi Polacy przed 40. w 2017 roku [ZOBACZ!]


Te gwiazdy pochodzą z dobrych domów! [ZDJĘCIA]

...

Zobacz również